top of page

Mevsimlerle Hizalı Yaşamak

Qi Gong’un köklendiği geleneksel Çin tıbbı, vücudun iyiliği için kış aylarında enerjimizi korumamız gerektiğini, mümkün olduğunca dinlenmemiz ve uyumamız gerektiğini söylüyor. Ama kısaca kış mevsimine bakarsak, aralıkta yıl sonu telaşıyla başlıyor, iş yerlerinde yıl sonu raporları hazırlanması için çalışılıyor, yılbaşı kutlanıyor; yemekler hazırlanıyor, geç saatlere kadar eğleniliyor.


Sonra 1 Ocak’ta yeni yılda elde etmek istediklerimiz için bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Oldukça yapma üzerine kurulu, mevsimin tam tersi bir ‘yang’ enerji içinde oluyoruz. Oysa ki mevsim fazlasıyla ‘yin’. En ‘yin’ mevsim kış, kendimizi besleyebilmek için dinlenmemizi söylerken, biz dinlenmek bir yana, yılın en çok enerji harcadığımız günlerini yaşıyoruz.


Dinlenmemek uzun vadede bizden bir şeyler alıp götürürken, kısa vadede tahammülsüzlük, yorgunluk gibi hoş olmayan şekillerde kendini gösterebiliyor. Bu enerjisizliği telafi etmek için de en kolay enerji alacağı yere yönleniyor; yemek!


Bir süredir tok olmanıza rağmen kendinizi bir şeyler atıştırır halde buluyorsanız, bakmak isteyeceğiniz bir nokta ne kadar yorgun olduğunuz ya da ne kadar (az) dinlendiğiniz olabilir.

Dinlenmek dünyanın en basit (sade anlamında:) sağlık tavsiyeleri arasında. Dinlenmek için ekstra bir ekipmana ihtiyaç yok :))) O yüzden de çok pazarlaması yapılmıyor.


Önümüzdeki hafta biraz daha dinlenmek için yapabileceğiniz bir kaç şeyi saymaya çalıştım:


  • 1 saat önce yatağa gitmek

  • Mümkünse uyandığınızda yatakta (telefonsuz) yarım saat geçirmek

  • Gün ortasında gökyüzüne bakmak

  • Sadece kendiniz için bir şey yapmak (resim çizmek, örgü, bitkilerle uğraşmak vb)

  • Aşırı elzem olmayan bir toplantıyı iptal etmek

  • Aynı anda iki şey yapmadan bir saat geçirmek (yürürken podcast dinlememek, arkadaşlarla buluştuğunuzda telefona bakmamak)

  • Telefon bildirimlerinizi günde en az bir saat tamamen kapamak


Siz neler yapıyorsunuz dinlenmek için? Paylaşırsanız bana da ilham olur!


Ben genel olarak dinlenmemi saat 9’da yatağa girerek alıyorum bugünlerde. O saatteki uykunun tadını başka bir yerde bulamadım henüz:)


Sabahın erken saatinde kalkınca da Sezgisel Yeme Grubu’nun hazırlıklarını tamamlıyorum.


Sezgisel Yeme grubuna katılmakla ilgili kararsızlık yaşıyorsanız, 2 Şubat Çarşamba günü saat 20.30’da ücretsiz bir Sezgisel Yeme Webinarı yapacağım. Eğer kaçırırsanız ertesi gün web sitesinden kaydını izleyebileceksiniz.


Çarşamba günü görüşmek üzere

Sevgiler

Pınar


29.01.2022


20 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kış Enerjisi Bize Ne Diyor?

Merhaba Merhaba Merhaba Sevgili Mail Listemin Tatlı Okuyucuları! Kışın Bodrum’da bile hissedildiği şu günlerde, daha kuzeyde yaşayanlar nasıllar acaba? Kış mevsiminin gelişiyle birlikte daha bir içe k

Comments


bottom of page