Qi Gong

Benim hayatımı olumlu yönde etkilemiş bir çok şey var ama qigong neredeyse her yaş ve bedenden insanın yapabileceği bir çalışma olduğu için çok seviyorum. Bazı günler yürümek bile çok zor gelirken qigong yapmak bütün enerjiyi ayağa kaldırıp dengeliyor gibi geliyor. Sanki koltuğun üzerindeki minderleri patpatlamak gibi:) 

 

Qi enerji ve qong da yönetmek demek. Yani qigong bir enerji yönetimi sanatı. Bedende duran enerjiyi harekete geçirip, gitmesi gereken yere gönderiyor. Bunu yaparken de farklı hareketler kullanıyor. Duran enerjinin harekete geçmesi ve gitmesi gereken yere gitmesi sayesinde iç organlar ve zihin istediği enerjiyi alabildiği için beden tamir oluyor ve sağlıklanıyor. 

 

Binlerce yıldır Çin’de öğretilen qigongla ilgili yapılan araştırmalarda kronik yorgunluğa ve depresyona iyi geldiği, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ortaya çıkmış.  

 

Ben kendi hayatımda qigong’la Ezgi Sorman’dan aldığım meditasyon eğitiminde tanıştım. Meditasyona oturamadığım zamanlarda qigong yaptıktan sonra medite halde kalabildiğimi görmek beni çok şaşırtmıştı. Bazen sadece 10 dakikalık qigong sonrasında kendimi 2 farklı insan gibi hissediyorum gerçekten. Özellikle hayatımda bazı şeyler beni zorlarken yemek yemek yerine, qigong enerjimi dengelemek ve stresimi yönetmek yeme ihtiyacımın şiddetini azaltabiliyor. Duygusal Yeme Programı’nda katılımcılara ne kadar iyi geldiğini görünce de artık bunu öğretmek istediğime karar verdim. Çünkü biliyorum ki, başkalarıyla paylaşırken ben de besleniyorum.

İletişim
  • Instagram

Sitede verilen bilgiler tıbbi tanı ya da tedavi yerine geçmez. Mevcut yeme bozukluğunuz varsa konusunda uzman bir psikolog, psikiyatrist ya da diyetisyenle görüşmeniz gerekmektedir. Konusunda uzman kişinin onayı sonrasında birlikte çalışmaya devam edebiliriz.