Renklerden Gelen Sağlık


Her bir öğünde mümkün olduğunca renk bulundurmak sağlıklı beslenmenin en önemli kurallarından biri. Bir çok farklı rengi içinde barındırarak beslendiğimizde hangi faydaları alıyoruz, hep birlikte bakalım.

Sebze ve meyvelere renklerini veren maddeler, fitokimyasallar. Bunlar, vitamin ve minerallerden farklı olarak vücutta farklı etkilere sahip ve yeterli miktarda bulunmaları durumunda bir çok rahatsızlığı engelleyebiliyorlar.

Bakalım her biri hangi işe yarıyormuş

Yeşil

Brokoli, brüksel lahanası, bok choy (Çin marulu)

Yeşil sebzeler bize izotiyosiyanat veriyor. Söylemesi zor ama merak etmeyin, bilmeniz gereken ismi değil, faydası. Turpgil familyasından olan bu sebzelerde bulunan izotiyosiyanat, vücudu kansere yol açan maddelerden temizliyor. Aynı zamanda içinde bulunan DIM (diindolylmethane) ve I3C (indol-3-karbinol) sayesinde metabolizmayı ve vücudun yağ yakımını hızlandırıyor.

Sarı/Yeşil

Avokado, kivi, yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak ve pazı), yeşil biber, kabak

Yeşil/sarı sebzelerde bulunan lutein ve zeaxanthin adlı fitobesinler göz sağlığı için oldukça önemli. Özellikle ilerleyen yaşla gelişen göz hastalıklarında koruma sağlıyor. Bu besinler yağda çözündüğü için çiğ yemek yerine yağda pişirerek hazırlamak emilimi ve dolayısıyla aldığınız faydayı artıracaktır.

Kırmızı

Domates, karpuz, greyfurt

Likopen bu meyve ve sebzelere kırmızı rengini veren fitobesin. Likopenin içinde bulunan karotenoid isimli madde kalp hastalıkları riskini azaltıp, prostat kanserine karşı koruma sağlar. Ayrıca tarım ilaçlarından aldığımız zehirlerin vücuttan atılmasına yardımcı olurlar. Aynı zamanda cildin pürüzsüz görünmesine yardımcı olur. Likopen de yağda çözündüğü için yağda pişirmek ve yağla yemek gerekiyor.

Mavi/Mor

Yaban mersini, kırmızı ve mor üzüm, böğürtlen, siyah fasulye, mor erik

Mavi/mor sebze ve meyveler doğada çok fazla bulunmuyorlar. Bu yiyeceklere rengini veren ise antosiyaninler. Bu meyvelerde renk ne kadar koyuysa antosiyanin açısından o kadar zengin oluyorlar. Bu yüzden de böğürtlen ve yaban mersini bu fito besin tarafından en zenginlerden. Bu antioksidanlar inflamasyon tepkisini normal seviyelere düşürme konusunda vücuda yardımcı oluyorlar. İnflamasyon ise alerji, yaşlanma, kalp hastalıkları gibi bir çok farklı hastalığın sebebi olarak biliniyor. Yaşlanma sürecinin doğal bir sonucu olan oksidatif strese karşı etkili olan antosiyaninler, hafızanın zayıflamasına karşı da kullanılıyor.

Beyaz

Soğan, sarımsak, pırasa

Allium ailesinden gelen bu beyaz sebzelerde organosulfur bileşenleri bulunuyor. Sarımsakta bulunan organosulfur içerikleri kalp hastalıklarına karşı koruyucu olabiliyor. Yüksek dozda alınan organosulfur ise mide ve kolorektal kanserlerin engellenmesinde etkili. Biliminsanları, sarımsağı pişirirken, kestikten sonra 10 dakika bekleterek pişirmenin, içinde bulunan enzimleri aktive ederek organosulfur bileşenlerini açığa çıkarmasına yardımcı olduğunu söylüyor.

Sarı/Turuncu

Havuç, tatlı patates, portakal, kayısı, bal kabağı, limon

Turuncu renkli sebzelerde bulunan karotenoidler vücutta A vitaminine dönüştürülerek hücre yenilenmesi, göz sağlığı ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde kullanılıyor. Aynı zamanda cildin çevresel toksinlerden korunmasına yardımcı oluyorlar. Turunçgillerde bulunan C vitamini ise hepimizin bildiği gibi bağışıklık sistemimizi güçlendirerek bizi hastalıklardan koruyor.

Peki bütün bu şahane fitobesinleri almanın yolu nedir? Her bir öğünde mümkün olduğunca farklı renk bulundurmak! Salata yapıyorsanız, dolabı açıp bu salataya daha fazla nasıl renk katabilirim diye düşünmek, yemek yaparken mutlaka sarımsağı güzelce pişirerek yemeğe eklemek, sebze suları sıkarak bütün bu harika besinleri almak mümkün.

#phytochemicals #fitobesinler #fitokimyasallar #sağlıklıyaşam #kanserdenkorunma #sebzeyemeği #havuç #tatlıpatates #soğansarımsak #portakal #balkabağı #vitamin #mineral