Oil Pulling - Yağ Gargarası


Sağlıklı yaşamın, eczanede değil evde başladığını düşünüyorsanız, evde kendi kendinize yaptığınız bazı minik ritüeller mutlaka vardır. Diş ipi kullanmak, dilinizi temizlemek, çocuğunuza sırtınızı çiğnetmek (?) gibi…

Bunlara ek olacak yeni ve çok faydalı bir alışkanlığı tanıtmak istedim bugün: yağ gargarası (oil pulling). Oil pulling, hayatınızın vazgeçilmezlerinden biri olacak! Daha doğrusu olsa iyi olur, çünkü ağzımız, içinde çok farklı ailelerden muazzam miktarlarda bakteri bulunduruyor. Bunların bazıları bizim için faydalı, ancak bazıları da diş çürükleri gibi rahatsızlıklara yol açabiliyorlar. Bununla kalsa yine iyi, ağızda elimine edilmeyen mikroplar vücut içinde ilerleyerek kana karışıp çok daha ciddi bazı rahatsızlıklara yolu açıyorlar. Bu hastalıkların içinde kalp rahatsızlıkları, inme, zatüree, düşük kiloyla doğum ve diyabet var. Konuyla ilgili detayl bilgiyi buraya tıklayarak alabilirsiniz. Tabii ki sayılan bütün bu hastalıklar çok başka faktörlere de bağlı. Ancak en azından birini kolaylıkla aradan çıkarabiliriz. Çünkü artık hindistan ceviziyle gargara diye bir şey biliyoruz, her sabah yapıp, kötü bakterileri öldürüp, gücümüzü bakterilere değil, kendimize saklayarak küçük Superman’ler olabiliriz.

Yağ gargarası nedir? Nasıl yapılır?

  • Sabah kalkar kalkmaz, dişinizi fırçalamadan ve herhangi bir şey yemeden önce yapılması şart.

  • 1-2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağını, hiç yutmadan 10-20 dakika arasında ağzınızda çalkalayın, dişlerinizin arasından geçirin, gargara yapın.

  • Bu işlemi 20 dakika boyunca yapmak en ideali ancak oldukça yorucu. O yüzden 5 dakika ile başlayıp artırmaya çalışmak daha kolay olabilir.

  • Çalkalama yapılan yağın kesinlikle yutulmaması gerekiyor çünkü hindistan cevizi yağı anti bakteriyel özelliği sayesinde ağız içinde bulunan bakterileri kendine çekiyor. Emin olun o bakterileri yutmak istemezsiniz.

  • Yağı tükürdükten sonra ağzınızı tuzlu su ya da ılık suyla çalkayalıp sonrasında diş fırçalamaya geçebilirsiniz.

Sabahları çok zamanı olmayanlarımız için 20 dakika fazla gelebilir ancak tek yapmanız gereken ağzınızda yağı tutmak. Her sabah olmuyorsa da en azından haftada 3’ü hedefleyin. Sabah hazırlığınızı yaparken kolayca yapabileceğiniz bir işlem aslında. Benim gibi sabah konuşmayı sevmiyorsanız ‘valla ağzım dolu, konuşamam’ diyerek sabahları konuşma işini de zarafetle halletmiş oluyorsunuz:)

Antibakteriyel özelliği olan hindistan cevizi yağı dilde, dişler arasında, damakta bulunan toksinleri elektrikli süpürge gibi kendine çekiyor. Sindirimin ağızda başladığını bilen zeki insanlar olarak, ağzı temiz tutmanın, aslında tüm sindirim sistemi için faydalı olacağını hemen tahmin ettiğinizi biliyorum;)

Yukarıda yazdığım hastalıklara sebep olabilecek bakterileri öldürmesi, bir de şu güzel faydalara sebep oluyor:

Enerjiyi artırır:

Antibakteriyel özelliği sayesinde hindistan cevizi ağzımızda bulunan toksinleri temizleyeceği için, bağışıklık sistemi bu bakterileri öldürmek için daha enerji harcayacak. Peki bu enerji nereye gidecek? Tabii ki de bize! Ayrıca toksin demişken, mevcut toksinleri azaltacağı için vücudun arınma sürecine daha az iş kalır. Yani detoksa yardımcı olur.

Ağız Hijyeni Sağlar ve Çürükleri Engeller:

Diş çürümesini engeller ve ağız kokusunu azaltır. Hindistan’da yapılan çeşitli araştırmalar çürüklere sebep olan Streptococcus mutans bakterisini azalttığını kanıtladı. Araştırmalara buradan, buradan ve buradan ulaşabilirsiniz.

Düzenli yapıldığında dişleri beyazlatıyor bir de. Bu araştırmayla kanıtlanmadı, deneyimle sabit:)

Cildi parlatır:

Yine arınma sürecinin bir sonucu olarak, cildiniz de bu durumdan nasibini alır. Vücudun istemediği mikrop ve bakterileri kana karışmadan yok ettiğimiz için, beden bunlarla savaşmak yerine boş zamanını cildimizi parlatmaya harcar!

Aynı zamanda, araştırmalarla kanıtlanmamış ancak kullananların ilettiği bir etkisi de migrene bağlı baş ağrılarını azaltması. Vücudu toksinlerden arındırmanın bir sonucu olarak bu baş ağrılarının azalması mümkün olabilir. Öte yandan bir çok kişi yağ gargarasına ilk başladığı günlerde normalden daha fazla baş ağrısı hissettiklerini söylüyorlar. Ancak her detoks işleminde olduğu gibi, toksinlerden arınırken vücudun baş ağrısı, yorgunluk, iritasyon gibi çeşitli tepkilere girmesi normal. Vücut arındıkça bu tepkiler de azalıyor, merak etmeyin.

O zaman haydi her sabah ilk iş ağız gargarasına!

#sagliklialiskanliklar #hindistanceviziyagi #oilpullingnasilyapilir #oilpullingfaydalarinedir #yaggargarasi