Nefis Atıştırmalık


Sağlıklı şeyler asla sıkıcı olmak zorunda değil! Doğru tariflere ulaşırsanız Snickers’dan daha lezzetli hem de yüz bin kat daha sağlıklı yiyecekleri evde yapmak mümkün. Bu tarif çok bal kullanıyor, sağlık komünitesi ‘bu kadar bal sağlıklı olamaz!’ diyebilir. Balın bir zararını görmedim, şekeri bırakmanın ilk zamanlarında değilim, artık arada bir yediğim şeyin balının da hesabını yapamıycam. Siz de yapmayın, şekersizliğinize halel gelmez, merak etmeyin;)

Bu tarif 3 kattan oluşuyor ve fırınlanmıyor. İlk seferde tutturabildiğim bir tarif oldu o yüzden aşırı mutluyum. Çok lezzetli demiş miydim? Tarif www.asaucykitchen.com dan.

En alt kat: 14 yemek kaşığı hindistan cevizi unu 5 yemek kaşığı bal 5 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı (erimiş) 1 çay kaşığı vanilya ekstratı Bütün hepsini karıştırın, hamur halini alacak. 20cmx20cm lik bi kaba elinizle yayın. Buzluğa atın.

Orta kat: 4 yemek kaşığı bal 4 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı 4 yemek kaşığı badem ezmesi (fıstık ezmesi de kullanabilirsiniz ama badem ezmesi ince bağırsağınız için daha sağlıklı) 1 çay kaşığı vanilya ekstratı 1 çimdik tuz Bunların hepsini orta ateşte 3 dakika pişirin, mutlaka sürekli karıştırın. Biraz soğuduktan sonra buzluğa attığını ilk katın üzerine dökün. Hepsini yine buzluğa atın.

Çikolata katı 6 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı 8 yemek kaşığı saf kakao 3-4 kaşık bal 1 çay kaşığı vanilya ekstratı 1 çimdik tuz Orta ateşte kokusu gelene kadar pişirin. Alttaki 2 kat buzlukta iyice sertleşince çikolata katını üzerine dökün. Buzdolabında yarım saat bekletin. Sonrasında afiyetle yiyin!

#glutensiz #glutensizatıştırmalık #şekersiz #şekersiztarifler #şekeribırakmak #glutensiztarifler #çikolata