Kilo vermek isteyenlere sorular


Yaz geliyor diye ayrı, kış geliyor diye ayrı diyet tarifleri dönüyor etrafta. Herkes şu yiyecek yağ yakıyor, bu yiyecek şunu yapıyor diye konuşurken hiç konuşmadığımız bazı noktalar olduğunu düşünüyorum. Zira ben çok sıkıldım konuya yara bandı yapıştırmaktan. Kilo vermek isteyenlere bazı sorularım var kısacası.

Kilo vermenin bir çok yöntemi var. Spor yap, kalp atışını yükselt, sağlıklı ye, bol su iç, lifli yiyecekler ye… biri olmazsa diğerinin olması lazım. Ama olmadığı zamanlar var. Olsa da uzun süreli kalmıyor. Tartıda bir aşağı bir yukarı, her hafta ayrı bir macera. Bu iş bu kadar bedende bitseydi, dünyada bu kadar çok diyet kitabı olmazdı sanırım.

Konuya bu haliyle yaklaşmanın en büyük eksiği bunun sadece bedensel bir iş olduğunu düşünmek. Elime bir liste alayım, bunda ne yiyeceğim, ne zaman yiyeceğim, ne zaman nasıl hareket edeceğim yazsın. Her şey çok akıllı çok mantıklı ama bir yerde takılınıyor, ya da alışılan kiloya geri dönülüyor.

Burada beden dışında akıl ve ruha da bakmazsak eğer, kendimizi sürekli kontrol altında tutmak zorunda kalarak yaşamaktan başka seçeneğimiz kalmıyor. Peki bu sağlıklı mı? Bence değil.

Burada nasıl kilo verilir konusuna girmeyeceğim sadece konuya yeni bir bakış açısı getirmeyi niyetliyorum.

 • İstediğim kiloya erişememek benim için ne anlam ifade ediyor?

 • İstediğim kiloda değilsem, hayatta başarısız olmuş sayılır mıyım? Hayatımın hangi noktalarında başarılıyım?

 • Hayatta sürekli ulaşılacak bir amaç mı tanımlıyorum kendime? İstediğim kiloya indiğim zaman, yeni hedeflerim neler olacak?

 • Kilolu insanlar hakkındaki yargılarım neler? İstediği kiloya gelememiş bir insan olarak kendimi nelerle suçluyorum? Kendime özgüvenim tüm bu durumdan nasıl etkileniyor?

 • Hayatta, yemek dışında nereden besleniyorum? Ruhum nelerle besleniyor?

 • Hayatımla ve özellikle geleceğimle ilgili finansal kaygılarım neler? Özellikle işinizden ayrıldıysanız ya da yeni bir kariyer başlangıcı yapıyorsanız, tam olarak nelerden korkuyorsunuz?

 • Yaşadığım acılar, travmalar, kayıplar neler? Bunların duygusal olarak üzerime yüklediklerini tanımlayabiliyor muyum?

 • Bu hayatta kendimi güvende hissediyor muyum?

 • Toplumsal normların ‘ince’ olarak tanımladığı insanların özellikleri neler? Hepsi hayatlarında çok mutlu insanlar mı? Sağlıklı ve fiziksel olarak güçlüler mi?

 • Kilom sağlığımı etkiliyor mu? Yoksa bana dayatılan ‘güzel/çekici’ insan tanımına uymak için mi kilo vermek istiyorum?

 • Yarın sabah kalktığımda istediğim kiloda olsam, nasıl bir insan olur, neler yapardım?

Belki de en önemli soru: kilo verme süreci bana ne öğretiyor? Almam gereken dersleri aldım mı? Sabretmeyi, tevazu göstermeyi, kontrolü bırakmayı, olguları olduğu gibi kabul etmeyi mi öğrenmem gerekiyor?

Sorulardan hoşlanmayan bir insan olarak çok soru sordum ama, boş ve sakin bir zamanınızda bu sorular üzerine düşünmek, kendinize ve kilonuza olan bakışınızda ne etkiler yapacak çok merak ediyorum.

#diyet #kilosorunu #kilovermek #diet