Kavanoz Salatası


Çok soğuk bir kış gününden merhaba! Soğuk günlerde nedense canım nohut istiyor benim. Ama yemeğini o kadar iyi yapamadığım için genelde salatasıyla idare ediyorum.Nohut salatasını her yerde görürsünüz diye size alelacele bir sunum hazırladım: kavanoz salatası. Kavanoz salatasını evden çıkmadan hazırlıyorsunuz, kapağını kapatıyorsunuz, yanınıza alıyorsunuz, yemek istediğinizde ters çevirip bir tabağa boşaltıyorsunuz ve ta daaa! Nefis, ev yapımı salatanız hazır. Sosu ayrı taşımak yok, sosu salataya karışmamış tadsız tuzsuz salata yemek yok! Peki nasıl hazırlanıyor?

1. En alta sosunuzu koyun. Benimki her zamanki limon, zeytinyağı ve tuzdan oluşuyor. Hazır olmadığı sürece istediğiniz sosu kullanabilirsiniz.

2. Sosun üzerine sert malzemeleri ekleyin: salatalık, soğan, biber, havuç gibi. Buraya sert sebzeleri koyuyoruz ki, yapraklı sebzeleri koyarsak sosta pörsümesinler diye.

3. Salatanıza koyacağınız nohut, ton balığı, somon, mercimek, kinoa gibi daha yumuşak içerikleri bu kata koyuyoruz.

4. Peynir, keten tohumu, badem, avokado, ceviz gibi ekstralar ekliyoruz.

5. Yeşillikleri, çıtırlıklarını kaybetmemeleri adına bu kata koyuyoruz ve de kapağı kapatıyoruz.

Genel olarak mantık aslında sosun mümkün olduğunca sert sebzelerle muhatap olması, onun dışında ne koyacağınız her salatada olduğu gibi elinizin altında ne olduğuna, beslenme şeklinize ve yaratıcılığınıza kalmış!

Benim salatamda en altta turuncu ve kara havuç (o pek görünmemiş), mor lahana, nohut, tulum peyniri, avokado, roka, kereviz sapı, nane ve maydanoz var. Ofiste sağlıklı öğlen yemeği için harika bir taktik! Deneyin, bana da haber edin!

#salata #saglikliyasam #kavanozsalatasi #jarsalad