Hindistan Cevizi Sütü


Laktoz tüketmek istemiyorsunuz ama süt hep lazım! Eğer sağlıklı bir inekten alınmış, taze ve pastörize edilmemiş sütünüz yoksa (yani şehirde yaşıyorsanız!) diğer süt çeşitlerine yönelmek tek çare.

Markette envai çeşit alternatif süt var: soya sütü, badem sütü, pirinç sütü, hindistan cevizi sütü mevcut. Oldukça pahalılar ve içeriğine baktıysanız güya sağlıklı diye aldığınız bu sütlerin büyük hayalkırıklığı olduğunu görmüşsünüzdür. Marketlerde en çok satılan markanın hindistan cevizi içeceği diye geçtiğini yeni farkettim. İçinde sadece %5.3 hindistan cevizi sütü var ve diğer içerikler de guar gum, pirinç ve de aroma vericilerden oluşuyor. Bu durum tabii ki de hiç mantıklı değil. Amaç bedenimize iyi bakmaksa, gerçek olmayan, aromalandırılmış içeceklerin hayatımızda yeri yok. Hele ki kendiniz evde 10 dakikada kendi sütünüzü yapabilecekken! Tarif aşağıda, fazla yaparsanız fazlasını buzluğa atın, keyfinize bakın!

Hindistan cevizi sütü tarifi:

2 bardak rendelenmiş kuru hindistan cevizi (pasta ve tatlıların üzerine konan tip)

4 bardak su

İsteğe bağlı olarak çeyrek çay kaşığı vanilya ve yarım çay kaşığı tarçın

Yapılışı:

4 bardak suyu ısıtın ama kaynamasın.

Hindistan cevizlerini ve suyu bir blendara koyun ve kalınlaşıp kremamsı olana kadar 2-3 dakika çekin.

Eğer suyu kaynamış koyarsanız blenderın kapağını kapatınca basınçla fırlıyorlar (deneyimle sabit). Temizlemesi oldukça zor bir iş. O yüzden suyun kaynar olmadığına emin olun.

Bir tülbent yardımıyla blenderdaki karışımı süzün.

Vanilya ve tarçını ekleyin.

Afiyet olsun!

Buzdolabında 3 güne kadar dayanabiliyor. Soğuduğu zaman üzerinde hindistan cevizinin kreması oluşuyor. Kullanmadan önce çalkalayın, afiyet olsun!

#sağlıklıtarifler #hindistancevizisütü #hindistancevizi #laktozsuz #laktozsuzsüttarifi