Duygusal Yeme Programı


Duygusal yeme programına ilgi göstermiş olmalısınız ki, bu sayfada buluştuk:)

Sağlık koçluğu yaparken en zorlandığım konu yemekle ilgili alışkanlıkların değiştirilmesi oldu. Danışanlarıma yardım ederken gördüm ki, duygusal yemeyi çözdüğümüzde, bir çok istenmeyen yeme alışkanlığı otomatik olarak değişiyordu.

Aynı zamanda ben de doğum yaptıktan sonra gelen inanılmaz duygusal yeme ataklarımla baş etmeye çalışırken, bu işi desteksiz yapmanın ne kadar zorlayıcı olabileceğini gördüm. Velhasıl kelam, 12 haftalık bir grup programı hazırlayarak yiyeceklerle ilişkimizi keşfedelim istedim.

Programda neler var?

Öncelikle yavaş ve sakince yemek yemeyi deneyimliyoruz. Sonrasında hafta hafta, bizi yemeye iten düşünceler ve duygular neler, bunlarla nasıl başa çıkabiliriz, bunları araştırıyoruz. Bütün bunları yaparken herhangi bir yemek listesi takip etmiyoruz, hiçbir şeyi hayatımızdan çıkarmıyoruz. Hatta kendimize yasakladığımız yiyecekler varsa bunlarla tekrar barışabilir miyiz, onu araştırıyoruz.

‘Gerçekten neye açım?’ sorusunu bolca soruyoruz. ‘Şu an yemek mi istiyorum yoksa esas ihtiyacım hareket, şefkat, biriyle konuşmak mı? Sıkıntıdan mı yemek istiyorum, yoksa gerçekten aç mıyım?’

Bütün bunları ayrıştırıp, özgürleşebilmek için, grubun desteğiyle yargılanmadığımız bir alanda kendimize objektif bir şekilde bakıyoruz.

Bunları yapmak için yanımıza aldığımız düzenli bir meditasyon pratiğimiz, haftalık okumalarımız ve haftada 2 saatlik grup çalışmamız var. Önceden meditasyon bilmenize gerek yok.

Yemekle ilişkimiz fazlasıyla derin olduğu ve beden kayıt tuttuğu için Somatik Deneyimleme Uygulayıcısı Rida Kıraşı ve EFT uygulayıcısı Seza Aslanbaş ile de 2 ayrı oturumumuz olacak.

Bu gruba katılmak için herhangi bir beden tipinde olmanıza gerek yok. Eğer bazı yiyecekleri kendinizi durduramadan, duygularınızı bastırmak için yiyorsanız, bedeninizle bağlantınız koptuysa, aklınızda döndürdüğünüz kalori hesaplarından yorulduysanız bu grup size uygun olabilir.

Grup 12 hafta boyunca online olarak buluşacak ve maksimum 8 kişiden oluşacak. Eğer ilgilenirseniz bana mail adresinizi iletin, size detayları ileteyim.