Kırışıklık Engellemede Bir Marka: C Vitamini

June 15, 2017

 

İddialı konuşuyorum, sadece C vitamini alarak hem bir çok hastalıktan korunabilir, hem de yaşlanmanın ve güneşin etkilerini minimize edebilirsiniz. 

 

C vitamini, nam-ı diğer L-askorbik asit, suda çözünen bir vitamin yani mikrobesin. Bir çok hayvanın aksine insan türü olarak kendi vücudumuzda sentezleyemediğimiz için dışarıdan almak durumundayız. Neyse ki bir çok sebze-meyvede bolca bulunuyor.

C vitamini kolajen, L- karnitin ve bazı nörotransmitterların sentezlenmesinde ve protein metabolizmasında rol oynuyor. Kolajen ise bağ dokunun olmazsa olmaz elemanlarından ve de yaraların iyileşmesinde hayati bir rolü var. Tabii kolajen deyince (kozmetik sektörü sağolsun) hemen aklımıza esnek bir cilt geliyor, değil mi? Ayrıca C vitamini diğer antioksidanların canlandırılmsına yardımcı. Canlandırdığı önemli bir antioksidan da E vitamini. Yani C vitamini gidip, hücrelerdeki okside olmuş E vitaminlerini yeniden diriltiyor! Demek ki C vitamini alarak, cilt sağlığı için çok çok önemli olan diğer bir vitamini de artırmış oluyoruz! Bir taşla iki kuş diye buna derim! Bu gerçek, şu araştırmayla kanıtlanmış: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8313238

 

Bunların yanında C vitamini cilt için şunları yapıyor:

  • Cildi serbest radikal hasarından koruyor. Yani çevreden gelen ve yiyeceklerle aldığımız toksinlerin kötü etkilerine karşı hücreleri can siperane koruyor.

  • Serbest radikaller cildin kolajen ve elastin depolarından yiyorlar. Kolajen ve elastin olmayınca da kırışıklıklar oluşuyor. Demek ki kırışık engellemek için C vitamini şart!

  • C vitamini sadece kolajenin korunmasında etkili olmakla kalmıyor, kolajen üretiminde de parmağı var. Özellikle E vitamini ile bir araya geldiğinde güneşe fazla maruz kalma durumunda güneş ışınlarının olumsuz etkilerinden koruyor.

Kısacası, teşekkürler C vitamini!

Genel olarak kırmızı ve turuncu renkli meyvelerde bolca bulunan C vitamini saçlara köklerine kan gitmesini sağladı için saçın canlı görünmesinde de önemli rol oynuyor.

 

C vitaminin kanserden korunmada, bağışıklık sistemini güçlendirmedeki rolünü zaten bildiğimiz için buraya yazmadım. Günde 200 mg’a kadar C vitamini almakta bir zarar yok. C vitamini yönünden en zengin yiyecek ise kırmızı tatlı biber. Bir tanesinde ortalama 95 mg C vitamini bulunuyor. Bundan 2 tane tüketerek günlük C vitamini ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Diğer C vitamini şampiyonları ise portakal, kivi, brokoli, greyfurt ve yeşil biber.

 

 

Please reload

Please reload