Besinlerle Modunuzu Değiştirin


Beslenmeyi düzelterek bir çok şeyi düzeltmek mümkün. Mevsimsel geçişlerde, bazı vitamin ya da besinlerin azlığında, hormon değişikliklerinde mutsuzluk hali görülebiliyor. Aşağıda belirttiğim tavsiyeler özellikle ‘hayatımda ters giden bir şey yok ama kendimi mutsuz/depresif/enerjisiz/endişeli’ hissediyorum diyenler için birebir. Doğal olarak mutlu olmak isteyenler kulak versin!

1. Beslenin!

Protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve minerallerin dengelendiği bir beslenme şeklini seçin. Bunun için önceliğinizi protein, sebze, meyve ve karbonhidratın dengeli olduğu öğünler yiyin. Eğer düşük karbonhidrat diyeti yüzünden tahılları hayatınızdan çıkardıysanız yerine tohumları koyun. Yani buğday, pirinç, mısır gibi karbonhidratı yüksek tahılları yiyemiyorsanız, kinoa, amarant, chia gibi tohumları öğünlerinize ekleyin.

2. Inflamasyonu yok edin!

Bir çok paketli yiyecekte şeker, omega 6 yağları, işlenmiş tahıllar, kimyasallar ve koruyucu katkı maddeleri bulunuyor. Pakete girmiş hazır gıdaları hayatınızdan çıkarın. Bu da daha çok mutfağa girmek demek. Mutfakta yemek yapabilmeyi kolaylaştırmak için önceden hazırlık yaparak, sebzeleri yıkayıp kurutarak buzdolabında saklayın ve kolay tarifleri deneyin. Yemek yapmayı bir ceza değil, kendinize iyi bakmanın bir yolu olarak görmeyi deneyin. Pakete girmiş gıdalara nasıl yaklaşmanız gerektiğini buradan öğrenebilirsiniz.

Öte yandan, inflamasyonla savaşan, antioksidan yönünden zengin renkli gerçek yiyecekleri tüketin. Genel olarak ne kadar canlı renkliyse içinde o kadar antioksidan barındıran meyveler oluyor genelde. Mandalina, limon, dut, böğürtlen, portakal, nar, domates gibi meyve ve sebzelerde bol bol antioksidan bulunuyor.

3. Yeterli uyku!

Uykusuzluk ya da kalitesiz uyku depresyon ve endişe gibi ruh hali bozukluklarına sebep olabilir. Her gece 7-9 saat arası uyumaya çalışın. Yattığınız odanın tamamen karanlık olmasına dikkat edin. Eğer odanızın tamamen karanlık olması mümkün değilse göz bandıyla uyuyun. Ne kadar uyuduğunuz kadar ne zaman uyuduğunuz da oldukça önemli. Bunun için en geç 11’de yatağa girmiş ve 12’de uyumuş olmayı hedefleyin. Uykuyla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

4. Gün ışığına maruz kalın!

Gün içinde yeterince gün ışığı görmemek ve yapay ışığa maruz kalmak ruh haliniz üzerinde dramatik etkilere yol açabilir. Gün içinde bol bol gün ışığında vakit geçirmeye çalışın. Ofis çalışanıysanız öğle yemeğinde 10 dakika da olsa dışarı çıkmaya çalışın. Akşam karanlığı çöktükten sonra da ışığa mümkün oldukça az maruz kalmaya çalışın ve elektronik aletlerin yaydığı mavi ışığı azaltın. Yapay ışıkların uyku üzerindeki etkisi ve nasıl azaltılacağını uyku yazımda görebilirsiniz.

5. Egzersizi kararında bırakın!

Egzersizin beyin fonksiyonları ve modu yükselttiği aşikar. Günde 30 dakikalık, sevdiğiniz bir egzersizi deneyin. Vücudu aşırı egzersizle strese sokmak zihinsel olarak rahatsızlıklar yaratabilir.

6. Bağırsaklarınızı ihmal etmeyin!

Ruh hali denir de bağırsak es geçilir mi? Bağırsakta yaşayan faydalı bakteriler mutluluk hormonlarının salgılanmasında oldukça önemli bir rol oynuyorlar. Yoğurt, kefir, sauerkraut, ev yapımı turşu gibi probiyotik gıdaları mutluka hayatınıza alın. Faydalı bakterilerin beslendiği prebiyotik gıdaları yani yüksek lifli gıdaları bolca tüketin. Nişastalı sebzeler, yulaf, bamya, enginar ve bakliyatlar lif oranı yüksek gıdalardan. Eğer şişkinlik, gaz, mantar, kabızlık ya da sürekli ishal gibi problemleriniz varsa bütünsel sağlık alanında bir uzmana başvurun.

7. Strese dikkat edin!

Günlük hayatın saçma sapan streslerini nefes egzersizleri, yoga, meditasyon gibi yöntemlerle kontrol altına alın. Hiç bir şey yapamazsanız derin derin nefes alın. Stresle ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

8. D vitaminini unutmayın!

D vitaminin mutluluk üzerindeki etkisi kanıtlandığından beri, D vitamini seviyelerinin ölçülüp uygun şekilde takviye edilmesi şart. Konuyla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. D vitaminin ölçtürülmesi mümkün değilse ya da düşükse D vitamini zengini karaciğer, balık ve yumurta gibi gıdaları düzenli olarak tüketmeye dikkat edin.

#wellness #dvitamini #toksin #mutluluk #fitobesinler #sağlıklıbeslenme #ruhhali #depresyon #sağlıklıyaşam