Eyvah! Antibiyotik Almak Zorunda Kaldım


Uzun bir uçak yolculuğu sırasında herhalde bünyemin daha önce karşılaşmadığı bir bakteri aldım, ya da stres seviyelerim çok yüksekti ve bağışıklık sistemimin hiç olmadığı kadar düşük olduğunu hissettim. Sonuç olarak bir ay süründükten sonra, sonraki ay 2 kez antibiyotik kullanmak zorunda kaldım. Etraftan da o kadar çok bu şekilde hastalığı geçmeyen ve antibiyotik kullananlar olduğunu duyuyorum ki, antibiyotik kullandığımız zaman, vücudun aldığı zararı nasıl en aza indiririz, onu anlatmak istedim.

Antibiyotik kullanımına karşı olmamızın en büyük sebebi bağırsaktaki iyi bakterileri de kötülerle beraber öldürmesi. Özelikle geniş spektrumlu antibiyotikler bağırsaklarda atom bombası etkisi yaparak metabolizmadan ruh halimize kadar bir çok şeyi düzenleyen faydalı bakterileri öldürüyor. Sağlıklı kalabilmek için bağırsaktaki faydalı bakterilerin çok çeşitli ve kötü bakterilere oranla daha fazla olmasını istiyoruz. Antibiyotik kullandığımızda çeşitliliği de sayıca fazlalılığı da yitirmiş oluyoruz. Ve yine de geçmeyen (özellikle ateşli hastalıklar durumunda) antibiyotik kullanımı şart oluyor. O zaman yapmamız gereken şey mümkün olduğu kadar bağırsak florasını desteklemek. Bunun için neler yapabiliriz?

  • Probiyotikler: Eskiden antibiyotik alırken probiyotik kullanmanın faydasız olacağını düşünürdüm. Nasılsa aldığım antibiyotik bütün probiyotikleri öldürmeyecek miydi? Ancak bazı bakteriler daha bağırsağa ulaşmadan, geçiş sırasında bile faydalı olabiliyor. Yapılan 7 farklı araştırma, antibiyotik kullanımı sırasında probiyotik takviyesi almanın faydalı olacağını gösteriyor (teşekkürler biliminsanları!). Ancak aldığınız probiyotik takviyesinin, bakteri aileleri yönünden mümkün olduğunca zengin, soğuk zincirle taşınan ve yüksek miktarda bakteri içeren bir takviye olmasına dikkat edin. Benim tercihim Klaire Labs Ther Biotic Complete. İçinde 12 farklı aileden 25 milyarın üzerinde bakteri mevcut. Antibiyotik sırasında probiyotik kullanmanın güzelliklerinden birisi de antibiyotiğe bağlı ishali azaltabilmesi. Tedavi sırasında probiyotik alırken, antibiyotik alma zamanınızla probiyotik alma zamanınız arasında mümkün olduğunca süre bırakın (min. 2 saat).

  • Prebiyotikler: Probiyotikler, bağırsağımızdaki lifleri yiyerek beslenir ve çoğalırlar. Probiyotiklerin yedikleri bu liflere de prebiyotik denir. O halde antibiyotik kullanımı sırasında probiyotiklerin çoğalabilmesi için prebiyotiklerden zengin beslenmemiz şart. Prebiyotiklerden zengin besinler (yani bol lifli besinler): soğan, sarımsak, pırasa, kuşkonmaz, muz, chia tohumu, keten tohumu. Eğer bunları yeme düzeninize gerektiği kadar lif alamadığınızı düşünüyorsanız psyllium husk takviyesi alarak bağırsağa giden lif oranınızı artırabilirsiniz.

  • Kemik suyu: Antibiyotiğin bağırsak çeperinize verdiği zararı önlemek için de kemik suyunda bulunan jelatin ve glutamin (bağırsak çeperini onarırlar) antibiyotik kullanımını takip eden sürede her gün almanız gereken besinlerden. Kemik suyunun tadını ya da kokusunu sevmiyorsanız o zaman glutamini mutlaka takviye olarak almanızı tavsiye ederim.

  • Fermente gıdalar: Antibiyotik kullanımı sırasında ne kadar probiyotik aldığımızı şansa bırakmamamız gerekiyor. Bu yüzden mutlaka takviye olarak almamız gerekiyor ki, kesin olarak hangi aileden ne miktarda bakteri aldığımızı bilelim. Ancak evde fermente edilmiş gıdaları da mutlaka hayatımıza almamız gerekiyor ki, alınan takviyenin içinde bulunmayan başka bakteriler ve K vitaminini de alalım. Yani fermente gıdalar çeşitliliği sağlaması yüzünden çok önemli.

  • Şeker tüketimini sıfırlayın: Hepimiz biliyoruz ki, şeker bağışıklık sistemizi düşürür. Hele ki bağırsağınızdaki bağışıklık sistemini düzenleyen bakterileri de sayıca kaybettikten sonra, bağışıklık sistemimizin daha da düşmesi mümkün. Bunun için şekeri kesinlikle beslenmeden çıkarmak gerekiyor. Bağışıklık sistemini düşürmesinin yanı sıra, şeker bağırsaktaki kötü bakterileri besliyor. Bu kritik anda, kötü bakterilerin çoğalmasını önlemek içinde şeker tüketimini kesmek şart.

Antibiyotiğe ihtiyacınızın kalmadığı, sağlıklı günler dileğiyle!

#antibiyotik #probiyotik #prebiyotik #antibiyotikkullanırkenprobiyotikkullanılırmı #sindirim #şifalıyiyecekler #soğansarımsak #glutamin #bağışıklıksistemi #bağırsaksağlığı #bağırsaktamiri #bağırsakçeperi #hastalıklardankorunma