Aktif Karbonla Siyah Latte


Vücudun detoksuna yardımcı olacak başka bir içeriği tanıtmak istedim bugün: aktif karbon.

Aktif karbon, toksinleri kendine yapıştırarak vücut tarafından yeniden emilmesini engelleyen bir madde. Aslında kömürün, medikal kullanım için hazırlanmış hali. Acil servislerde zehirlenme ve aşırı dozda ilaç alımı durumlarında, mide yıkamadan daha etkili olduğu için kullanılıyor. Aynı zamanda yine bentonit gibi şişkinlik, gaz, yüksek kolesterol gibi rahatsızlıklar için de kullanılıyor. Detoks deyince tabii daha net bir zihin, yükselen enerji seviyeleri de beraberinde geliyor.

Aktif karbonun akşamdan kalmalığı engellemesiyle ilgili çokça şey yazılmış ama detaylı baktığımda maalesef birbiriyle çelişen açıklamalar buldum. Genel kural, alkol vücudunuza girdikten sonra mide tarafından çok çabuk emildiği için karbonun etkili olmayacağı yönünde. O yüzden alkolün etkisini azaltmak için denemek isterseniz, alkolden sonra değil, önce almanız gerekecek. Tabii ki de bu bunu için, sonra da istediğiniz kadar alkol alın demek değil! Özel bir gün de olsa alkol alımınızı sınırlamanız gerekiyor, zira tek bir karaciğeriniz var, ona göre davranın:)

Popüler alkol kısmını atlattıysak, önemli bir konuyu daha aradan çıkaralım: tadı ve kokusu yok! ‘Rengi siyah ben bunu içemem!’ diyenlere de ‘Hayatında hiç Cola içmedin mi?’ diye soralım:))

Aktif karbonu tablet şeklinde ya da toz olarak bulmak mümkün. Medikal kullanımında genelde hindistan cevizi ya da bambu gibi doğal maddelerden üretilmiş olmasına dikkat etmek gerekiyor.

Tarif ise; Dilediğiniz çeşit bir 1 bardak süte (keçi sütü, hindistan cevizi sütü, badem sütü vs), 5-6 ezilmiş kakule tanesi, 1 çubuk tarçın, biraz zencefil tozu, bir kaç karanfil, biraz tane karabiber, 1 tatlı kaşığı aktif karbon ve 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağını ve dilediğiniz kadar balı ekleyin.

Kaynayana kadar karıştırarak ısıtın. Sonrasında süzün ve karbon tanelerinin iyice süte karışması için blenderdan geçirin. Sıcak sıcak afiyetle tüketin!

#aktifkarbon #aktifkömür #heavymetaldetox #ağırmetakdetoksu #ağırmetalarınma #ağırmetaldetoks #sagliklialiskanlılar #saglikliyasam #sagliklitarifler #sindirimsağlığı #bağırsaksağlığı #sağlıklıcilt #sağlıklıtarifler #sağlıklıyaşam #sağlıklıbeslenme #detox #detoks #sagliklilatte #gothlatte #gothiclatte #blackchailatte #chailatte #siyahchailatte