• Pınar

Zerdeçal ve Sonsuz Faydaları


Son zamanların en çok konuşulan baharatlarından biri zerdeçal. Kimisi için vazgeçilmez bir süper besin, körinin ana maddesi yani harika bir tat verici. Zerdeçalın faydaları yine saymakla bitmiyor tabii ki, ancak doğru zamanda ve doğru dozajda kullanılmazsa maalesef bu faydaları göremiyoruz.

Zerdeçal Hindistan, Ortadoğu ve Afrika ülkerinde çok çok uzun yıllardır geleneksel tıbbın sıklıkla başvurduğu bir baharat. Özellikle romatizma, bulaşıcı hastalıklar, kanser ve karaciğere bağlı durumlar için geleneksel doktorların ilk başvurduğu ‘ilaç’lardan biri. Yiyeceklerde baharat olarak kullanılmasının yanı sıra, rahatsızlık durumlarında sütle karıştırılarak ya da macun haline getirilerek kullanılıyor. Bu şekilde hazırlanmasının sebebi alınan curcuminin ancak %22’ye yakın bir oranının vücut tarafından emilebilmesi. Emiliminin nasıl artırıldığını tarifte anlatacağım.

O zaman buyrun zerdeçalın kanıtlanmış etkilerine bakalım. Ancak unutmayın ki bu etkileri elde edebilmek için zerdeçalı belirli bir dozun üzerinde kullanmak gerekiyor. Yani sadece yemeklerde baharat olarak kullanmak aşağıdaki etkileri maalesef yaratmaz.

  • İnflamasyon: Curcuminin inflamasyonu kontrol altına almasıyla ilgili bolca araştırma yapılmış. Araştırma sonuçları inflamasyonda gözle görülür bir etki sağladığını kanıtlıyor. Modern zamana ait bir çok hastalığın inflamasyon kaynaklı olduğunu ya da vücutta inflamasyon yarattığını bildiğimize göre, sağlıklı kalmak için inflamasyonu kontrol altına almak şart. Bunun için de artık biliyoruz ki curcumin şart. Kanser, diyabet, kalp rahatsızlıkları, alerji, romatizma, Alzheimer’s, astım, fibromiyalji, sedef hastalıkları inflamasyonla ilişkili. Bu hastalıklardan korunmak, bağışıklık sistemimizin tepkilerini kontrol altına almak istiyorsak zerdeçalı takviye olarak almak iyi gelecek. Önemli bir not: curcumin oldukça etkili olduğundan, bazı ilaçlarla (özellikle kemoterapi ve bağışıklık sistemi hastalıklarında kullanılanlar) etkileşime girebiliyor. Eğer herhangi bir ilaç kullanıyorsanız curcumin takviyesi yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

  • Özellikle alerji konusuna değinmek gerekiyor, Omega-3 ile birlikte alındığında inflamasyon tepkisini kontrol altına aldığı için alerjilerin görülme sıklığında, şiddetinde azalmaya yol açıyor.

  • Hem dünyada hem de Türkiye’de yapılan çalışmalar, curcuminin bazı kanserli hücreleri öldürdüğünü kanıtladı. Tabii her kanser türü oldukça kendine has, ancak kolorektal, meme ve prostat kanseri üzerindeki etkileriyle ilgili oldukça ümit verici araştırmalar mevcut.

  • Günlük 500 mg ve üzeri curcumin kullanımı durumunda osteartirite bağlı eklem ağrılarında anlamlı bir azalma ve eklem fonksiyonunda artış sağlıyor.

  • Güçlü bir antioksidan: Serbest radikallerle savaşma önemli bir rolü olan antioksidanlar cildin kanser gibi hastalıklarda korunmasını sağlıyor ve yaşlanmanın yıkıcı etkilerini yavaşlatıyor.

  • Antidepresan: Bu konuda çok fazla çalışma yapılmamış olsa da, Hindistan’da yeni yapılan bir araştırmada, major depresyondan muzdarip kişilerde Prozac kadar etkili olduğu kanıtlanmış. Herhangi bir antidepresanın yan etkileri düşünülürse, oldukça iyi bir alternatif. Tabii antidepresan olarak kullanımı henüz çok yeni araştırılıyor, ilacınızı bırakmadan önce yine doktorunuza danışın:)

  • Kan şekeri ve insülin: Curcuminin kan şekeri ve insülin üzerinde bir etkisi olduğu düşünülüyor ancak bu konuda yeterince araştırma yok, geldikçe bu bölümü güncelleyeceğim:)

Bu harika faydaları görmek için curcumini ne formda, ne kadar ve ne zaman almalıyız?

En kolay yolu dışardan hap formunda takviye olarak almak. Günlük 600 mg curcuminin tedavi edici etkilerini görmek için yeterli. Takviye olarak alırken mutlaka piperin içeren bir takviye seçmek şart çünkü yukarıda da belirttiğim gibi curcuminin emilimi oldukça az. Piperin emilimi artırıyor.

Eğer bu şekilde almak istemiyorsanız ya da alamıyorsanız evde kendiniz zerdeçal macunu hazırlayabilirsiniz.

Her ne formda alırsanız alın, etkilerini görebilmek için gece yatmadan almak gerekiyor. Çünkü curcuminin potansiyeli bağışıklık sistemiyle birlikte en yüksek noktasına çıkıyor. Bağışıklık sistemimiz de gece 2 civarı aktive olduğu için, bu saatlerde almak en yüksek faydayı sağlayacaktır.

Tarifimiz işe söyle:

1 ölçü zerdeçal tozu

4 ölçü su

⅓ ölçü hindistan cevizi yağı

⅓ ölçü bal

1 çay kaşığı taze çekilmiş karabiber

Su ve zerdeçalı bir kapta karıştırın ve kısık ateşte karıştırmaya başlayın. 25 dakika kadar arada karıştırarak koyu bir kıvama getirin. Oldukça koyulaşınca ateşten alın. Karışım ılıdıktan sonra içine hindistan cevizi yağı, bal ve karabiberi ekleyin. Dolapta saklayıp her akşam yatmadan önce bir yemek kaşığı yiyin:)

Sağlıklı günler,

Pınar

#zerdeçal #curcumin #curcumalonga #goldenpastetarif #goldenpaste #zerdeçalmacunutarif #sağlıklıcilt #sağlıklıtarifler #sağlıklıyaşam #kanserdenkorunma #prostatkanseri #alerji #eklamağrısı #romatizma

500 views

Recent Posts

See All

Ağzımızın Tadı Bozulmasın!

Türk TV tarihinde duyulmuş en bilgece cümle bence bu: aman ağzımın tadı bozulmasın Ali Rıza Bey! Neden mi? Çünkü araştırmalar gösteriyor ki canınız sıkılınca gerçekten de ağzınızın tadı bozuluyor ve a

Bütün Yasakları Yasakla

Bu hafta, beni ve bir çok Duygusal Yeme Grubu katılımcısını kurtarmış ve fazla yemesini engellemiş olan bir kuraldan bahsetmek istiyorum. 22 Eylül’de başlayan Duygusal Yeme Programı’nın bir haftası bu

Duygular 101

Bu kadar terapiye gittim, dünyanın farklı yerlerinden şifacılarla çalıştım ama bir itirafım var: bir duyguyu ifade etmenin gücüne inanmazdım. Neyse ki geçmiş zamandan konuşuyorum, çünkü artık inanıyor