• Pınar

Farkında Olmadan Yağ Depolatan Alışkanlıklar


Vücudumuzda yağ birikmesini çoğumuz estetik sebepleren istemiyoruz. Bir de sağlık sebepleri yüzünden de yağlanmayı engellememiz gerekiyor. Zira vücuttan atılamayan toksinler yağ hücrelerinde depolanıyor, çünkü toksinler suda çözünemez, yağda çözünür.

Sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak yağ birikimini engelliyor ancak bazı ufak tefek şeyler var ki, bütün çabamıza rağmen yağ birikmesine sebep olabiliyor. Listede öyle şeyler var ki, şaşırmaya hazır olun! İşin en güzel yanı, bu ufak tefek şeyler hiç bir diyete girmeden, sadece bazı alışkanlıkları değiştirerek yağ depolanmasını engelleyebilir! Hadi başlayalım:

1- Az çiğnemek ve hızlı yemek:

Araştırmalar, hızlı yemek yiyenlerin yağ oranlarının daha fazla olduğunu gösteriyor. Çünkü hepimiz artık biliyoruz ki, hızlı yediğimiz zaman, beynimize tokluk sinyali daha geç gidiyor. Uzun zaman önce yazdığım bir yazıda çiğnemenin sindirim sağlığı üzerindeki etkilerini yazmış ve daha yavaş nasıl yiyebilirizi anlatmıştım. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Az çiğnemenin bir başka etkisi yediklerimizin içindeki vitamin ve minerallerden faydalanamamız. Bu vitamin ve minerallerin alınamaması vücuda kendini besinsel açıdan eksik hissettireceği için sık sık atıştırmamıza da sebep olabiliyor. Bu da vücudun yağlanmasına sebep olan başka bir durum. Kısacası, yağ depolamak istemiyorsanız yavaş yiyin ve her lokmanızı çok iyi çiğneyin ve lokmalar arasında çatalınızı bırakın ki, daha ağzınıdaki lokma bitmeden yenisini almayın.

2- Yeterince su içmemek: Yeterince su içmediğimiz zaman zihnimiz susuzlukla açlığı karıştırabiliyor. Bu yüzden yine atıştırmaya başlıyoruz. Günde en az 2 litre su içmeye çalışın. Az önce yemek yemenize rağmen atıştırmak istiyorsanız bir bardak su için. Yemekten sonra atıştırma isteği dengesiz şeker emaresi de olabilir ama, o başka bir konu olduğu için burada girmiyorum:)

3- Aşırı sosyallik: Yağlanmaya sosyalliğin ne alakası mı var? Nedense insanlık olarak hep sosyalleşmeyi bir yemek etrafında toplanarak yapıyoruz. Hele ki yemekler dışarıda yeniyorsa ve alkol varsa, ve bu sürekli tekrarlanan bir durumsa yağlanmak kaçınılmaz oluyor. Ama hayatı sırf vücudumuza bağlı yaşamak mümkün olmayacağı için dışarıda arkadaşlarla yemek yerken bir kaç ufak noktaya dikkat etmek faydalı olabilir. Yemeğe gitmeden önce sağlıklı bir şeyler atıştırın ki, yemeğe kurt gibi aç gidip önünde gelene saldırmayın. Mümkünse gideceğiniz yerdeki menüyü önceden görüp tercihinizi yapın ve ilk siparişi siz verin. Çünkü yapılan bir araştırmaya göre (insanlar neleri araştırıyor, bazen çok şaşırıyorum) bir masadaki yemek tercihleri birbirini etkiliyor. Siz sağlıklı bir tercih yapın, diğerleri de takip etsin:) Yemekten önce ve sonra birer bardak su için ve farkında olarak yemeğinizi yemeye çalışın, bolca çiğneyin ve yavaş yiyin.

4- Yetersiz uyku: Bana göre uyku, sağlıklı yaşamda en az sağlıklı yemek kadar önemli. Bütün hormonlarınızın düzenli olarak salgılanmasından tutun, ertesi günkü iştahınızı belirlemesine kadar o kadar çok şeyi etkiliyor ki, iyi bir uyku uyumayan insanın yağ depolaması da hiç tesadüf değil. Ayrıca günde 6 saatten az uyuduğunuzda biriken yağ bel çevresinde birikiyor ki bu da tip 2 diyabet ve kalp hastalıkları riskini artırıyor. Uykuyla ilgili detaylı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

5- Gerginlik: Stres lafını her yere görmekten (kendim dahil) sıkıldığım için bu sefer gerginlik dedim, belki size daha kolay ulaşır böylece yazının bu kısmı. Gergin olduğumuzda vücudumuzda salgılanan stres hormonları yağ birikimine sebep oluyor. Bu konuyla ilgili nedeninini nasılını geniş bir yazıda ele alacağım. Bu birikim yine bel çevresinde oluyor ve yine tip 2 diyabet be kardiyovasküler hastalık riski artıyor. Ayrıca kendimizi rahatlatmak için yüksek karbonhidratlı ve şekerli yiyeceklere sığınıyoruz ki, bu da yine bel çevresi yağlarına ek oluyor. Stresle ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

6- Ekran karşısında yemek: TV izlerken ya da telefona bakarken yemek yemek, ne kadar yediğimizi farkettirmediği için gereğinden fazla yememize, yeterince çiğnemememize sebep olarak yine yağ birikimine yardımcı oluyor.

7- Yeterince protein almamak: Protein uzun süre tok kalmamıza sebep olan bir makro besin. Daha uzun süre tok kalabiliyoruz çünkü protein vücuda tokluk hormonları üretmesini söylüyor. Özellikle sabah kahvaltısını protein açısından zengin yapmak geceye kadar daha dengeli bir tokluk durumu sağlıyor.

8- Alışverişe listesiz ve aç çıkmak: Alışverişe giderken yanınızda bir liste yoksa sağlıksız tercihlere yönelmek, hele de açsanız çok mümkün. Sonra bu sağlıksız tercihleri evde yeme ihtimaliniz de çok yüksek. Sonra bu abur kuburların size yağ olarak dönmesi de tabii ki kaçınılmaz. Bu yüzden alışverişe çıkarken aç olmadığınızdan emin olun ve mutlaka bir listeniz olsun. Abur cubur kısmına hiç girmeden alışverişinizi tamamlayın.

9- Düzensiz yemek saatleri: Arada bir öğün atlamak sağlıklı olabilir, bu yüzden bir çok kişi aralıklı oruç (intermittent fasting) ile sağlıklı kalabiliyorlar. Ancak öğünleriniz sürekli olarak düzensizse, çok fazla acıkıp, gereğinden fazla yemek yemeniz de kaçınılmaz. Bunun yanı sıra düzensiz yemek saatleri dengesiz kan şekeri demek. Dengesiz kan şekeri de vücudunuzun ne zaman yemek geleceğini bilmediği için zor şartlar için yağ depolama moduna sokar.

Ufak tefek ama sürekli yapıldığında fazla etkili olan bu durumları herhangi bir diyete girmeden yapmak mümkün. Ayrıca bütün bu tavsiyeler sadece yağ yakımı değil, tüm vücudun sağlığı için oldukça önemli. Bu yazı genel olarak ‘işin bir yerinden başlamak’ gibi de görülebilir.

Sağlıklı günler dileğiyle!

#yağyakmak #yağyakımınıkolaylastiranaliskanliklar #fitness #göbekyağı #yagyakiciformul #wellness #saglikbilgisi #stresinsaglikuzerindekietkiler #sagliklialiskanliklar #sagliklibeslenme #saglikliyasam

294 views

Recent Posts

See All

Ağzımızın Tadı Bozulmasın!

Türk TV tarihinde duyulmuş en bilgece cümle bence bu: aman ağzımın tadı bozulmasın Ali Rıza Bey! Neden mi? Çünkü araştırmalar gösteriyor ki canınız sıkılınca gerçekten de ağzınızın tadı bozuluyor ve a

Bütün Yasakları Yasakla

Bu hafta, beni ve bir çok Duygusal Yeme Grubu katılımcısını kurtarmış ve fazla yemesini engellemiş olan bir kuraldan bahsetmek istiyorum. 22 Eylül’de başlayan Duygusal Yeme Programı’nın bir haftası bu

Duygular 101

Bu kadar terapiye gittim, dünyanın farklı yerlerinden şifacılarla çalıştım ama bir itirafım var: bir duyguyu ifade etmenin gücüne inanmazdım. Neyse ki geçmiş zamandan konuşuyorum, çünkü artık inanıyor