• Pınar

Sızıntılı Bağırsak Sendromu - 2. Bölüm


Yazının ilk kısmında sızıntılı bağırsağın ne olduğunu, sebeplerini ve nelere yol açabileceğini öğrendik. Yazının ikinci kısmında nasıl başa çıkabileceğimizi ve sızıntılı hale gelmiş bağırsağın adım adım nasıl tedavi edileceğini göreceğiz. Yazının birinci kısmına buradan ulaşabilirsiniz: Sızıntılı Bağırsak Sendromu - 1. Bölüm

Bağırsağınızı tamir ederken yapacağınız beslenme değişiklikleri vücudunuzda farklı tepkilere yol açabilir. İlki hayatınızdan bu kadar çok şeyi çıkarmanın verdiği moral bozukluğu olabilir. Ancak devam etmeniz durumunda hem besin değeri yüksek gıdalardan beslendiğiniz için hem de vücudunuza iyi gelmeyenleri hayatınıza almadığınız için enerji seviyelerinizde yükselme ve genel olarak daha iyi hissetmeye başlayacaksınız. O zaman gelsin mutluluk, gelsin sağlık!

1- Diyette değişiklikler:

Bağırsağın sızıntılı hale gelmesine sebep olan zonulin maddesinin salınımını engellemek gerekiyor. 2000 yılında keşfedilen zonulin, bağırsak çeperine saldırarak bağırsakta doğal olarak bulunan açıklıkların genişlemesine sebep oluyor. Bu yüzden zonulin salınımını artıran gıdalardan uzak durmakla işe başlamak mantıklı. Bunlar gluten (yani buğday, arpa, çavdarda bulunan bir tür protein) ve lektin. Glutenle ilgili daha detaylı yazıya buradan ulaşabilirsiniz https://www.pinartaskinlar.com/single-post/Glutensiz-beslenelim-mi Lektin ise tahıllarda bulunan ve tahılın tohumunu zararlılardan korumak için gelişmiş bir protein. Böcekler tahıla zarar vermesin diye tohumu koruyabilmek için tahılın üzerinde bulunuyor ve sindirim sisteminden sindirilmeden geçiyor. Bu sırada ince bağırsağa zarar veriyor. Lektin genel olarak tahıllarda bulunuyor ama yer fıstığında fazlaca bulunuyor. Bunun dışında mercimek, nohut, fasulye gibi bakliyatlarda da mevcut ama bakliyatları yüksek ısıda pişirmek, suda bekletmek ya da filizlendirmek lektin içeriğini azaltabiliyor.

Kısacası bir süreliğine (4-6 hafta) buğday, arpa, çavdar, mısır, yulaf ve pirinci diyetten çıkarmak, bakliyatları azaltmak (kullandığınız zaman da mutlaka yüksek ısıda pişirmek ya da filizlendirmek) bağırsak çeperinde süregelen iritasyonu durduracağı için oldukça önemli. Zaten bir hafta boyunca en azından gluteni hayatınızdan çıkarmak bile sindirim sisteminizi rahatlatacağı için, verdiği rahatlık yüzünden bile devam etmek isteyen kişilerin sayısı oldukça fazla.

Modern süt ve süt ürünleri de hayvanların yetişirken aldıkları GDO’lu gıdalar ve hormonlar sebebiyle maalesef elenecek olanlardan. Bu da peyniri ve sütü hayatımızdan çıkarıyor, ancak yoğurt probiyotiklerden zengin olduğu için kalıyor.

2- Paketlenmiş gıdalar:

Paketlenmiş gıdalar içinde bulunan katkı maddeleri sebebiyle zaten bir çok kişinin listesinden çıkmış durumda. Ancak bağırsağınızı tedavi etmek istiyorsanız kesin olarak uzak durmanız gerekiyor. İlk yazıda paketlenmiş gıdalardaki katkı maddelerinin ve GDO’nun bağırsak çeperine zarar verdiğini öğrenmiştik. Bu yüzden pakete girmiş ve fazlasıyla işlenmiş gıdaların bu süreçte midenize ve bağırsaklarınıza girmemesi gerekiyor.

3- Alkol ve ağrı kesiciler

Alkol ve ağrı kesicilerin de bağırsak çeperine zarar verdiğini öğrendiğimize göre, bunlar da hayatımızdan bir süreliğine çıkacak. Mutlaka alkol almanız gerekiyorsa haftada 1’i geçmemeye çalışın. Ağrıların çok farklı sebepleri var ancak baş ve eklem ağrılarının gıda intoleranslarıyla çok ilgisi var. Zaten tolere edemediğiniz gıdaları hayatınızdan çıkardığınızda bu ağrılarda otomatik olarak bir azalma görülmesi mümkün.

4- Enfeksiyon ihtimalini gözden geçirin:

Bağırsak enfeksiyonları sızıntılı bağırsağa neden olabilir demiştik. Bu yüzden bir doktora görünüp herhangi bir enfeksiyonunuz olup olmadığını kontrol ettirin. Bu noktada antibiyotik kullanmanız gerekebilir, o zaman doktorunuzu dinleyip kullanmanız gerekecek. Antibiyotikler bağırsak florasına zarar verir diyorsanız, sonradan kaybettiğini bakterileri yerine koymak için probiyotik kullanacaksınız, bu yüzden mutlaka kullanın.

5- Vitamin ve mineral eksiklikleri: Gıdalardan aldığımız vitamin ve mineraller ince bağırsaktan geçerek vücuda giriyorlar. İnce bağırsağınızın sızıntılı olması durumunda bunlardan eksik kalabilirsiniz. Bu yüzden doktorunuzla görüşüp eksik olabilecek vitamin ve mineralleri araştırın ve doktor gözetiminde gerekli maddeleri takviye edin.

NELER YİYELİM

BESİN DEĞERİ YÜKSEK GIDALAR

İlk paragrafta hayatınızdan tahılları çıkartınca bazılarınızın morali bozulmuş olabilir:) Ama korkmayın, çünkü yiyebileceğiniz çok fazla şey var! Mümkün olduğunca renkli sebzelerden zengin beslenin çünkü ne kadar renkliyse o kadar çok antioksidan vardır içinde. Ha bu arada, patates sebze sayılmıyor:) Patateste bir sorun yok ama her gün patates yiyip kendinizi sebze ağırlıklı besleniyor sanmayın. Öğünleriniz protein ve sebze ağırlıklı olacak. Tahılları hayatımızdan çıkarınca otomatik olarak düşük karbonhidratlı beslenmeye başlıyoruz. Bu yüzden karbonhidratı sebzelerden almamız gerekiyor. Yumurta, menemen, sebzeli omlet, yanına bolca zeytin, yeşillik, (mümkünse) ev yoğurduyla kendi hazırladığınız meyve yoğurdu gibi alternatifleri kahvaltı için kullanabilirsiniz. Ara öğün ihtiyacı duyarsanız chia tohumlarıyla hazırladığını pudingleri yiyebilirsiniz. Öğle ve akşam yemeklerinde de fırında balık, sakatat, kuzu ya da hindi yapıp yanına çorba ya da salatayla harika ve bağırsak dostu bir öğün elde edebilirsiniz.

SAĞLIKLI YAĞLAR

Sağlıklı yağları bir çok sebepten zaten kullanıyoruz ancak bağırsak çeperinin sızıntılı hale gelmesi durumunda, yağlar hücre zarını güçlendirdiği için oldukça önemli bir hale geliyorlar. Hatta 4-6 hafta boyunca omega 3 ile hücre zarlarına biraz daha destek olmanız şahane olur. Hangi yağları tercih edeceğinizi bilmiyorsanız bu yazımdan detaylı bilgi alabilirsiniz: Yağlar: İyi, kötü ve ikisinin arası

LİFLER

Vücudunuz iyileştikçe, kalın bağırsağınız bu toksinleri atmaya başlayacak. Bu noktada kabız olmamak ve kalın bağırsağı düzenli olarak çalıştırmak çok önemli. Bu yüzden yine sebzelerden zengin beslenmek çok önemli. Kabızlığın sebeplerinden biri magnezyum eksikliği olabilir. Bu yüzden magnezyum takviyesinin faydasını görebilirsiniz.

ELMA SİRKESİ

Sızıntılı bağırsağı olan kişilerde genellikle sindirim enzimlerinin az olduğu görülüyor. Sindirim ateşini fitillemek için sindirim enzimi takviyesi alabilirsiniz. Bu sayede sindirim daha kolaylaşacak ve yedikleriniz ince bağırsağa daha iyi sindirilmiş olarak gidebilecek. Ama benim tercihim ev yapımı elma sirkesinden yana. Yemeklerden önce iki yemek kaşığı elma sirkesini mutlaka alın.

KEMİK SUYU

Kemik suyunun faydaları saymakla bitmiyor. Ancak bağırsağınızı tamir etmek istiyorsanız mutlaka günlük hayatınıza almanız gerekiyor. Kemik suyunda bulunan jelatin ve glutamin bağırsak çeperini tamir ediyor. Yani öncelikle hali hazırda gelen zararı engelledik, şimdi de tamire başlıyoruz:) Kemik suyuyla ilgili daha detaylı bilgiyi bu yazıda görebilirsiniz. Kışın vazgeçilmezi kemik suyu

  • Glutamin demişken, aslında bir sporcu gıdası olarak satılan glutamini dışarıdan almak bağırsak çeperinin tamirinde kullanılacağı için çok önemli. Eğer sindirim enzimleriniz çok iyi durumda değilse glutamin midenize taş oturmuş gibi bir his yaratabilir ve mide yanmasına sebep olabilir. Bu durumda dozunuzu sabah ve akşam olmak üzere ikiye bölerek alabilirsiniz. Glutaminin bunun dışında bilinen bir yan etkisi yok çünkü zaten vücutta bulunan bir amino asit. Glutamini sporcular kas yapımına yardımcı olması için kullanıyorlar ancak sızıntılı bağırsak durumunda glutaminin çok büyük bir kısmı bağırsakta kullanılıyor ve kaslara gitmiyor. Kısacası glutaminden kaslarınızı geliştirmesini beklemeyin:)

PROBİYOTİKLER

Bağırsak denir de probiyotikten bahsedilmez mi? Bol organizmalı ve bir çok farklı bakteri ailesini barındıran bir probiyotik takviyesini mutlaka alın. Bağırsak çeperinize saldıran kötü bakterilerin yok olması için, faydalı bakteri nüfusunun artması gerekiyor. Faydaları bakterileri artırmak bu yüzden çok önemli.

#bağırsaksağlığı #sızıntılıbağırsaksendromu #antioksidan #sebze #probiyotik #bağırsaktamiri #bağırsakçeperi #sindirimsağlığı #sağlıklıyaşam #sağlıklıbeslenme #sağlıklıcilt #sağlıklıkahvaltı #sagliklibeslenme

561 views

Recent Posts

See All

Ağzımızın Tadı Bozulmasın!

Türk TV tarihinde duyulmuş en bilgece cümle bence bu: aman ağzımın tadı bozulmasın Ali Rıza Bey! Neden mi? Çünkü araştırmalar gösteriyor ki canınız sıkılınca gerçekten de ağzınızın tadı bozuluyor ve a

Bütün Yasakları Yasakla

Bu hafta, beni ve bir çok Duygusal Yeme Grubu katılımcısını kurtarmış ve fazla yemesini engellemiş olan bir kuraldan bahsetmek istiyorum. 22 Eylül’de başlayan Duygusal Yeme Programı’nın bir haftası bu

Duygular 101

Bu kadar terapiye gittim, dünyanın farklı yerlerinden şifacılarla çalıştım ama bir itirafım var: bir duyguyu ifade etmenin gücüne inanmazdım. Neyse ki geçmiş zamandan konuşuyorum, çünkü artık inanıyor