• Pınar

Sızıntılı Bağırsak Sendromu - 1. Bölüm


Yazın klimadan kışın soğuktan hasta olan, ‘mikroplar da direnç kazandı’ lafını sürekli tekrar eden insanlar var etrafımda. Gerçekten klima mı çarpıyor? Yoksa gerçekten mikroplar çok direnç mi kazandı? Yoksa bağırsaklarımız mı daha geçirgen?

Sık hasta olmakla bağırsağın ne ilgisi var diyorsanız, öncelikle sızıntılı bağırsak nedir, onu öğrenelim.

Sızıntılı bağırsak, ince bağırsak çeperinin geçirgenliğinin artmasıyla birlikte, sindirilmemiş protein, kötü bakteriler gibi bazı maddelerin kanınıza karışmasına sebep olur. Bu maddeler vücut tarafından toksik olarak algılanır ve bağışıklık sisteminizin sürekli alarm halinde yaşamasına sebep olur. Bu durum çok uzun sürerse, bir noktadan sonra oto immün hastalıklara sebep olabilir.

İnce bağırsak, sindirim sisteminde çok çok önemi olan bir organ çünkü yediğimiz yiyeceklerin vitamin ve mineralleri ince bağırsak tarafından emiliyor ve buradan kana karışıyor. Yararlı besinlerin kana karışabilmesi için ince bağırsak üzerinde çok çok ince açıklıklar mevcut. Ancak sızıntılı bağırsak durumunda bu açıklıklar genişliyor.

Sızıntılı bağırsağı bazı testlerle anlamak mümkün. Ancak bu testler çok pahalı ve herkesin erişebilmesi mümkün olmuyor. Bu yüzden sızıntılı bağırsağın genel olarak belirtileri nelerdir gelin onlara bakalım:

1- Gıda intoleransları: O meşhur gıda intoleransı testini yaptırdınız ve roka dahil her şeye intoleransınız olduğunu mu öğrendiniz? Burada suçlanacak şey aslında roka değil, sızıntılı hale gelmiş bağırsağınızdır. İntoleransınız var diye rokayı bıraksanız, yerine marul yeseniz, bu defa da marula intoleransınız olduğu ortaya çıkacak. Çünkü sorun ne yediğinizde değil, bağırsağınızın olur olmaz her şeyi kana karıştırır hale gelmiş olmasında. Yukarıda anlattığım gibi bağırsaktan sızan partiküller bağışıklık sistemini tetikliyor. Kan testinizde de bağışıklık sisteminize ait bazı antikorların yükseldiği ortaya çıkıyor. Kısacası, tamir edilmesi gereken şey bağırsaklarınız.

2- Oto immün hastalıklar: Sedef, Hashimato tiroidi gibi bağışıklık sisteminin vücuda saldırmasına yol açan oto immün hastalıklarında temelinde sızıntılı bağırsak sendromu yatıyor.

3- Besin emiliminin azalması: Yediğimiz yemeklerden aldığımız vitamin ve mineraller ince bağırsakta emiliyor. Özellikle takviye etmenize rağmen B vitamini değerlerini artmıyorsa, bağırsak çeperinin tehlikede olduğunu anlaşılır.

4- Sindirim sistemi sorunları: gaz, kabızlık, ishal, şişkinlik

5- Sık hastalanma

6- Aşırı ve uzun süreli yorgunluk

7- Eklem ağrıları ve artirit

Peki sızıntılı bağırsağa sebep olan faktörler nelerdir?

1- Kötü beslenme düzeni: Bağırsaklardaki açıklığa sebep olan zonulin maddesi, buğday, arpa ve çavdarda bulunan gliadin proteini sayesinde artışa geçiyor. Bu artışla birlikte, bağırsak çeperindeki ince açıklıklar genişliyor. Aynı şekilde yine buğdayda ve yer fıstığında bulunan lektin, zonulin salgısını artırarak aynı duruma sebep oluyor.

2- Ağrı kesiciler

Bjarnason ve arkadaşlarının 1986 yılında yaptığı bir araştırmaya göre nonsteroidal anti inflamatory ilaçların (NSAID) yani aspirin, Advil gibi ağrı kesicilerin, bağırsak çeperindeki açıklıkların genişlemesine sebep olduğu ortaya çıktı.

3- Alkol: Alkol de bağırsak çeperinde sızıntıya yol açan etkenlerden biri. Düzenli olarak günde 2 kadeh ve üzeri alkol tüketimi, Gram negatif bakterilerin artmasına ve dolayasıyla endotoksin birikmesine sebep oluyor. Endotoksin birikimi de bağırsak çeperine zarar veriyor.

Bunun dışında stres, aşırı egzersiz gibi başka etkenlerin de sızıntılı bağırsağa sebep olduğu iddia ediliyor ancak yeterli araştırma olmadığı için burada yer vermiyorum.

Yazının 2. Kısmında sızıntılı bağırsağın nasıl onarılacağını anlatacağım.

O zamana kadar sağlıkla kalın!

#sızıntılıbağırsaksendromu #leakygut #sagliklialiskanlılar #saglikliyasam #sindirimsağlığı

325 views

Recent Posts

See All

Ağzımızın Tadı Bozulmasın!

Türk TV tarihinde duyulmuş en bilgece cümle bence bu: aman ağzımın tadı bozulmasın Ali Rıza Bey! Neden mi? Çünkü araştırmalar gösteriyor ki canınız sıkılınca gerçekten de ağzınızın tadı bozuluyor ve a

Bütün Yasakları Yasakla

Bu hafta, beni ve bir çok Duygusal Yeme Grubu katılımcısını kurtarmış ve fazla yemesini engellemiş olan bir kuraldan bahsetmek istiyorum. 22 Eylül’de başlayan Duygusal Yeme Programı’nın bir haftası bu

Duygular 101

Bu kadar terapiye gittim, dünyanın farklı yerlerinden şifacılarla çalıştım ama bir itirafım var: bir duyguyu ifade etmenin gücüne inanmazdım. Neyse ki geçmiş zamandan konuşuyorum, çünkü artık inanıyor