• Pınar

Şekersiz Jöle


Bir süre önce sızıntılı hale gelmiş bir bağırsağım olduğunu öğrendim! Bunu uzun zamandır seziyordum ve bunun için 3 defa bağırsak terapisi yaptım ama sorun sandığımdan daha derinmiş ki, az da olsa bir sızıntı varmış.

Yıllardır sızıntılı bağırsağın yol açabileceği şeyleri insanlara anlattığım için, bunun sebep olabileceği durumları da biliyorum tabi. O yüzden hemen işe koyulup yeniden bağırsak tamiratına başladım. Bunun için en yakın arkadaşım kemik suyu. Ama geçende içimden bir ses Metro’da alışveriş yaparken ‘al şu jelatini!’ demişti. Alıp da jelatini nasıl yesem diye araştırırken bağırsak için müthiş faydalı olduğunu öğrendim. Zaten düşününce her gün içtiğim kemik suyunun içinde de jelatin var. Boşuna demiyoruz vücut çok akıllı neye ihtiyacını olduğunu duymayı bilene söylüyor diye.

Neyse, jelatin dediğimiz tozda kemik suyunun içinde bulunan ve bağırsağı tamir eden glisin, çok yoğun olarak bulunuyor. Eklem ve kemik onarımında kullanıldığı için kireçlenme problemi olanlarda ağrıların azaltılmasında yardımcı oluyor. Hiç ummadığım bir faydası da içinde bulunan glisin sayesinde, uykuya dalmayı kısaltıyor ve uyku kalitesini artırıyor. Jelatin aynı zamanda cildi serbest radikal zararından koruyarak daha genç kalmasına sebep oluyor. Daha bir çok faydası var, onları da blogda yazacağım. Siz aşağıdaki tarifi deneyerek bu faydaları görebilirsiniz.

Yarım çay bardağı limon suyu

4’te 3 çay bardağı su

1 kaşık bal ya da 1-2 damla stevia

4 kiwi

1.5 yk askorbik asit (ya da c vitamini opsiyonel)

4 yk jelatin

1- Jelatin ve suyu hızlıca bir kapta karıştırın. Çok çabuk sıkılaşacağı için hemen karıştırmanız şart. Diğer malzemeleri hazırlarken bu kenarda dinlensin.

Dinlendiği zaman çok sert olacak, öyle olmasını istiyoruz zaten.

2- Bir kapta limon suyu, tatlandırıcı ve kiviyi orta dereceye kadar ısıtın, tam kaynamadan altını söndürün.

3- Sertleşmiş jelatini ekleyin ve karıştırın, jelatin eriyecek. Tüm bu karışımı blenderda çekin çorba gibi. Eğer kullanıyorsanız c vitaminini ekleyin.

Ben yayvan bir kapta, dolapta bir saat beklettim. Donunca da küp halinde kestim. Ama bence küçük kaplara almak yenmesi açısından daha kolay olurmuş. Şifa olsun!

#eklamağrısı #jelatin #glisin #uykusorunları #uyku #uykuritueli #araogun #sağlıklıcilt #bağırsaksağlığı #sağlıklıkahvaltı #bağırsakçeperi #sindirimsağlığı #sindirim #sağlıklıtarifler #sağlıklıyaşam #işlenmişşekersiz #şekersiz #şekersiztarifler

0 views