• Pınar

Sağlıklı Cilt İçin Beslenin!


Sağlıklı ve parlak bir cildin yolu nereden geçer?

Sorunun cevabı benim için çok basit: sağlıklı besinlerden!

Bu besinler nelerdir, gelin yakından bakalım:

  • Omega 3: Genel olarak vücuttaki enflamasyonu kontrol altına alan omega 3 asitleri, ciltte oluşan aknelerin kontrol altına alınmasına da yardımcı oluyor. Yapılan bir araştırma, 2 ay boyunca düzenli alınan omega 3 sonrasında aknelerin sayısında, büyüklüklerinde ve kızarıklıklarında azalma görüldüğünü kanıtlamış. Bunun için kullanılması gereken miktar günde en az 1000 mg. Bunu hap ya da şurup şeklinde takviye olarak alabilir, ya da günde 2 tatlı kaşığı öğütülmüş keten tohumu ya da 7 adet yarım ceviz yiyerek de alabilirsiniz. Yani neymiş, salatalara, smoothielere bol bol ceviz ve keten tohumu eklemek şart! Omega 3 yönünden çok zengin olmasa da avokadolar çoğumuzun bildiği, cilde çok iyi gelen başka bir sağlıklı yağ kaynağı, cilt sağlığı için bol tüketmekte fayda var.

  • Selenyum ve çinko: Selenyum ve çinkonun azlığı da aknelerin oluşma sıklığını artıran başka bir etmen. Ülkemize yeni yeni giren Brezilya cevizinden 1 tane yiyerek günlük almanız gereken selenyumu alabilirsiniz. Eğer bulamazsanız takviye etmenizi tavsiye ederim. Çinko içinse 2 yemek kaşığı susam ya da ayçekirdeği yeterli olacaktır.

  • Süt ve süt ürünleri ise akne oluşumuna katkı sağladıkları için uzak durulması gerekenlerden. Süt ve süt ürünleri besin yönünden çok zengin olsa da içinde doğal olarak bulunan hormona benzer bileşenler, cilt yağlanmasını tetiklediğinden akneye sebep oluyorlar. Kalsiyum yönünden eksik kalacağını düşünenlere bir not: koyu yeşil yapraklı sebzelerde sütte bulunandan daha fazla kalsiyum bulunuyor.

Akneleri bir kenara bırakırsak cildimizin başka bir sorunu da kırışıklıklar, peki bunları engellemek ya da geciktirmek için neler yapabiliriz:

  • C vitamini en yakın dostunuz: Serbest radikallerin cilt üzerindeki etkisini durdurabilen bir antioksidan olan C vitamini, kırışıklıkların geciktirilmesinde önemli bir rol oynuyor. Turuncu, sarı ve kırmızı renkli meyve ve sebzelerde C vitamini bulunuyor, bol bol tüketmek hem bağışıklık sisteminizi güçlendirecek hem de kırışıklıkları engelleyebilecek. Konuyla ilgili detaylı bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

  • Yukarıda bahsettiğimiz susam, ceviz ve keten tohumu aynı zamanda içinde bulundurduğu omega 6 yağ asitleri sayesinde cilt kuruluğunu engelleyerek yine kırışıklıkların önüne geçebilir.

  • Hepimizin bildiği bol su tüketmek, cildin kurumasını engelleyerek daha esnek kalmasına yardımcı oluyor.

Bunların yanı sıra sigara, alkol, şeker ve sağlıksız yağların cilt üzerindeki yıkıcı etkisinden bahsetmedim bile ancak hatırlatmakta fayda var. Bu alışkanlıkları mümkün olduğunca hayatımızdan çıkarıp, çeşitli ve dengeli beslenmek cildimize de iyi gelecek!

#akne #sivilce #sagliklialiskanlılar #sagliklibeslenme #ciltsagligi #beslenmeylesivilcelerdenarının

89 views

Recent Posts

See All

Ağzımızın Tadı Bozulmasın!

Türk TV tarihinde duyulmuş en bilgece cümle bence bu: aman ağzımın tadı bozulmasın Ali Rıza Bey! Neden mi? Çünkü araştırmalar gösteriyor ki canınız sıkılınca gerçekten de ağzınızın tadı bozuluyor ve a

Bütün Yasakları Yasakla

Bu hafta, beni ve bir çok Duygusal Yeme Grubu katılımcısını kurtarmış ve fazla yemesini engellemiş olan bir kuraldan bahsetmek istiyorum. 22 Eylül’de başlayan Duygusal Yeme Programı’nın bir haftası bu

Duygular 101

Bu kadar terapiye gittim, dünyanın farklı yerlerinden şifacılarla çalıştım ama bir itirafım var: bir duyguyu ifade etmenin gücüne inanmazdım. Neyse ki geçmiş zamandan konuşuyorum, çünkü artık inanıyor