• Pinar Taskinlar

Kışın vazgeçilmezi: kemik suyu


Soğuk kış günlerinize yakın bir arkadaş getirmeye geldim: Kemik suyu!

Güney Amerika’da ‘Ölüyü yerinden kaldırır’ diye bilinen, beslenme uzmanlarının ‘sihirli’ diye tanımladığı, en kolay ulaşılabilir besinlerden biri. Neredeyse dünyanın her yerinde hasta olunca yapılan tavuk suyuna çorba hikayesinin gizli kahramanı.

Neden kemik suyu tüketmelisiniz?

Yapılan araştırmalara bakarsak sebepler şunlar:

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir

  • Cildin gençleşmesini sağlar ve selüliti engeller

  • Eklem sağlığına iyi gelir

  • Bağırsak çeperinde oluşan incelmeleri ve sızıntıları onarır

Kemik suyu, atalarımızın hayvanın her parçasından faydalanma isteklerinin bir sonucu olarak çıkmış. İçgüdüleri sayesinde ne yemeleri ya da yememelerini çok iyi bilen hayvanlar (özellikle dişleri güçlü yırtıcı olanlar) avlarının kemiklerini de yerler. Herhalde bunu gören atalarımız kemiği parçalayacak kadar güçlü dişleri olmadığı için suyunu çıkartarak faydalanmak istemişler, çok da iyi yapmışlar. Bu hafif ateşte pişirme işi sayesinde kemik ve bağ dokuların içinden kolajen, glisin, glutamin, arginin, kalsiyum, magnezyum, fosfor, silikon ve sülfür ortaya çıkarak bu büyülü ve şifalı suyu ortaya çıkarıyor.

Bakalım bu suyun içinden kim ne iş yapıyor?

  • Jelatin: Gluten yazısında anlattığım incelen ya da sızıntılı hale gelen bağırsak çeperini onarıyor. Bunun sonucunda gıda intoleransları, oto immün hastalıklar ve alerjilerin önüne geçmek mümkün. Aynı zamanda bağırsak florasının dengelenmesi ve iyi bakterilerin çoğalmasına yardımcı oluyor. Jelatinin başka bir faydası da kemiği oluşturan mineralleri içerdiği için kemik kaybını ve eklem ağrılarını gideriyor.

  • Kolajen: Bir çok kırışık önleyici kremin içinde de bulunan kolajen kırışıklıkları onarıyor ve selüliti azaltıyor.

  • Arginin: Bağışıklık sisteminin düzgün çalışması, yaraların iyileşmesi, büyüme hormonlarının doğru salgılanması, sperm üretimi ve karaciğerin zarar görmüş hücrelerinin onarılması için gerekli.

  • Glisin: Vücutta bulunan protein dokularının (yani kasların) yıkıma uğramasını engeller ve detox yazısında bahsettiğimiz gibi karaciğerin detox süreci için elzem. Ayrıca bir nörotransmitter olarak zihin performansı ve uyku kalitesini artırır.

  • Prolin: Kıkırdak yenilenmesinde, eklemlerin ve sızıntılı bağırsağın onarımında kullanılıyor. Aynı zamanda kolajen gibi prolin de cilde elastikiyet veriyor ve selüliti azaltıyor.

  • Glutamine: Bağırsak çeperini koruyor, kas yapımında kullanılıyor ve metabolizmayı hızlandırıyor.

Şimdi mutfak zamanı! Bu olmazsa olmaz içeceği nasıl hazırlayalım?

Kasaptan ya da marketten aldığınız kemikleri büyük bir tencereye koyun. Dana, kuzu olabilir ya da tam tavuk aldıysanız ondan çıkan kemikleri kullanabilirsiniz. Üzerine kemikleri geçecek kadar su ekleyerek bir taşım kaynatın. Sonrasında bu suyu atın. Normalde bu süreci söyleyen bir kaynak yok ama nedense kan revan içindeki kemikler beni ürperttiği için bu süreci ekliyorum. Bu aşamayı atlamak isterseniz 20 dakika soğuk suda bekletebilirsiniz.

Tencereyi tekrar suyla doldurarak bu sefer içine istediğiniz sebzeleri (soğan, sarımsak, kök zencefil, kereviz sapı, maydanoz olabilir) ve iki kaşık sirke ekleyerek kısık ateşte pişirmeye başlayın. Burada sirke eklemeniz çok önemli çünkü ilikteki maddelerin suya karışmasına yardımcı oluyor. Bunun dışında pişirme çok çok yavaş olmalı ve en az 12 saat sürmeli. Bundan daha kısa sürede yapmanız durumunda yukarıda saydığım maddelerin suya karışımı gerçekleşmiyor. Yavaş pişirmekten kastın nedir derseniz, mükemmel kemik suyuna ulaşmak isteyen bir hanımın videosunu şu linkten görebilirsiniz: su ne kaynıyor ne de duruyor.

Hazır olan kemik suyu soğuduğu zaman jöle kıvamında oluyor ve üzerinde yağ tabakası birikiyor. Dilerseniz bu yağ tabakasını atabilirsiniz. Bunu yaptığınız yemeklere kullanmanın dışında her gün bir bardak, içine tuz, karabiber ve limon ekleyerek için. Kilo kontrolü sağlamanız gerekiyorsa hiç korkmayın, yukarıda da belirttiğim gibi kilo aldırmadığı gibi üzerine bir de metabolizmayı arttırıyor. Aynı zamanda çok doyurucu bir ara öğün.

Şifa niyetine:)

Konuyla ilgili güzel bir kaynak burada, zamanınız varsa ve daha derin bilgi almak isterseniz buyrun:

Why Broth is Beautiful: Essential Roles for Proline, Glycine and Gelatin,” Weston A. Price Foundation.

#kemiksuyu #etsuyu #bonebroth #tarif #bağışıklıksistemi #bağırsaksağlığı #eklemsağlığı #şifalıyiyecekler #glutamin #arginin #jelatin #glisin #prolin

386 views

Recent Posts

See All

Ağzımızın Tadı Bozulmasın!

Türk TV tarihinde duyulmuş en bilgece cümle bence bu: aman ağzımın tadı bozulmasın Ali Rıza Bey! Neden mi? Çünkü araştırmalar gösteriyor ki canınız sıkılınca gerçekten de ağzınızın tadı bozuluyor ve a

Bütün Yasakları Yasakla

Bu hafta, beni ve bir çok Duygusal Yeme Grubu katılımcısını kurtarmış ve fazla yemesini engellemiş olan bir kuraldan bahsetmek istiyorum. 22 Eylül’de başlayan Duygusal Yeme Programı’nın bir haftası bu

Duygular 101

Bu kadar terapiye gittim, dünyanın farklı yerlerinden şifacılarla çalıştım ama bir itirafım var: bir duyguyu ifade etmenin gücüne inanmazdım. Neyse ki geçmiş zamandan konuşuyorum, çünkü artık inanıyor