• Pinar Taskinlar

İyi uyku, hemen bu gece!


Uykunun önemini bilmeyen yok. Hemen bugünden başlayarak uykunuzu düzeltin, ya da kendinize ömür boyu geçerli sağlam bir sağlık sigortası arayın.

  • Uyku seremonisi: Sevgili beyinlerimizi uykuya şartlamak şart. Uykuyla ilgili bir ritüel oluşturmak bunun en güzel yollarından biri. Bunun için uykudan yarım saat önce ışıkları azaltın, beyninizi meşgul edecek haber, iş, film gibi uyaranlardan uzak durun. Dilerseniz sıcak bir duş alın, elinize hafif bir kitap alıp yatağa geçin. Bunu mümkün olduğunca bir alışkanlık haline getirin ki aklınız da vücudunuz da artık uyku vaktinin geldiğini anlasın. Unutmayın, kimse sert bir tartışma ya da fena bir korku filmi sonrası yatıp uyuyamaz.

  • Mavi ışık: Avcı toplayıcı olarak yaşarken gece olunca uyur, güneş ne zaman doğarsa uyanırdık. İnsanlık tarihine çok yeni olan ev içinde ışık, bilgisayar, cep telefonu gibi aletlere henüz alışkın değil beynimiz (belki bir milyon yıl sonra…). Bu yüzden ekranların mavi ışığını gören göz, beyne henüz gece olmadı ve sanırım uyumamız gerekmiyor bilgisini gönderiyor. Bunun için de yine uykudan yarım saat önce bu ekranları kapatmak faydalı. Hayır kapatamam! diyorsanız flux uygulamasını indirin bari. Ücretsiz, insanlığın uykusu hayrına yapılmış, güzel insanların müthiş fikri. Bu arada ışıktan bahsetmişken, eğer korkmuyor/rahatsız olmuyorsanız hiç ışığın girmediği karanlık bir odada uyuyun. Mutlaka ışığa ihtiyacınız varsa sarı-turuncu tonlarında gece lambalarından edinebilirsiniz. Beyin bu renkte ışığı ateşin saçtığı ışığa benzettiği için tatlı tatlı uyumanıza sebep olur.

  • Alkol: Düzenli ve fazla alkol tüketimi karaciğerin yorulmasına sebep olur ve yorgun bir karaciğer gece insanı uykusundan uyandırır. Alkol tüketiminizi sınırlayın, olmuyorsa bari uyumadan 2-3 saat önce içmeyin.

  • Kafein: Böbrek üstü bezlerini uyaran kafein, vücudu savaş ya da kaç tepkisine sokar. İnsanlığın ilk çağlarından beri hayatta kalmasını sağlayan bu tepki, adı üzerinde sizi ya savaşmaya ya da kaçmaya hazırladığından uyumanızı engeller. Çünkü uyuyan insan savamaz ve kaçamaz! Bünyenin tavrı bu konuda çok net...

  • Stres: Bunu her rahatsızlığın altına yazmaktan ben sıkıldım, o her şeyin sebebi olmaktan sıkılmadı. Stres, bizi savaş ya da kaç tepkisine sokar… Gerisini siz biliyorsunuz artık.

  • Oda ısısı: ‘Uyuyanın üzerine kar yağarmış’ lafının altında çok büyük bilimsel veri varmış meğer. Zira uykunun en derin safhasında vücut ısısı düşer. Bu yüzden çok sıcak bir odada uyumak uykuyu böler ya da derinleşmesini engeller. Odanızın çok sıcak olmamasına dikkat edin.

  • Yatakta uyuyamıyorsanız donup durmayın! 15 dakika içinde uyuyamadıysanız kalkıp yatak odasından çıkın. Aklınıza takılanları, hiç bir süzgeçten geçirmeden yazın. Bunlar yarın yapılacak işler, bugün olanlar ya da 25 sene önce olmuş olup sizi bu gece esir eden düşünceler olabilir. Zihninizden atmadan uyumanız zor. Sonrasında dilerseniz bunları yırtıp atın, çünkü kim bilir neler çıkacak. Uykunuz geldiyse haydi yatağa!

İyi geceler;)

#uyku #sirkadyenritim #maviışık #flux #circadianrthym #vücutsaati #uykusorunları #uykuritueli

58 views

Recent Posts

See All

Ağzımızın Tadı Bozulmasın!

Türk TV tarihinde duyulmuş en bilgece cümle bence bu: aman ağzımın tadı bozulmasın Ali Rıza Bey! Neden mi? Çünkü araştırmalar gösteriyor ki canınız sıkılınca gerçekten de ağzınızın tadı bozuluyor ve a

Bütün Yasakları Yasakla

Bu hafta, beni ve bir çok Duygusal Yeme Grubu katılımcısını kurtarmış ve fazla yemesini engellemiş olan bir kuraldan bahsetmek istiyorum. 22 Eylül’de başlayan Duygusal Yeme Programı’nın bir haftası bu

Duygular 101

Bu kadar terapiye gittim, dünyanın farklı yerlerinden şifacılarla çalıştım ama bir itirafım var: bir duyguyu ifade etmenin gücüne inanmazdım. Neyse ki geçmiş zamandan konuşuyorum, çünkü artık inanıyor