• Pinar Taskinlar

Yenebilir Cep Herkülü (ya da sıkıcı adıyla chia)


Dünyanın en besleyici, en kolay kahvaltısı ya da ara öğünü karşınızda!

Chia tohumları son yıllarda popüler olan süper yiyeceklerden. Anavatanı Meksika olan bu tohumlar, Aztek savaşçılarının yiyeceği olarak biliniyor. Zira protein bakımından oldukça zengin bu minik tohumlar uzun süreli enerji sağlıyor ve su kaybını önlüyor. Bu arada ufak bir bilgi: chia Maya dilinde ‘güç’ anlamına geliyor.

Eski insanların kullandığı bu cep Herküllerini araştıran biliminsanları yaklaşık besin değerini şöyle bulmuşlar:

100 gramda

Protein: 16.5 gram

Lif: 34.4 gram

Yağ: 30.7 gram (17.83 gramı Omega-3)

Kalsiyum: 631 mg (Günlük Mikatrın %63’ü)

Demir: 7.72 (Günlük miktarın %97’si)

Magnezyum: 335 mg (Günlük miktarın %84’ü)

Fosfor: 860 mg (Günlük miktarın %123’ü)

Potasyum: 407 mg (Günlük miktarın %9’u)

B1: 0.62 mg (Günlük miktarın %52’si)

B3: 8.83 mg (Günlük miktarın %55’i)

Yukarıda sayılanların yanında antioksidanlar yönünden de inanılmaz zengin! Ama açıkçası beni en çok ilgilendiren kısmı sabahları lezzetli ve doyurucu bir alternatif olması.

Chianın en çok dikkat çeken özelliği lif yönünden zenginliği, bu da uzun süre tokluk ve sağlıklı hareket eden bağırsaklar demek! Ayrıca yorgunluktan muzdaripseniz enerji vermesi de cabası! Sağlıklı yağlar yönünden aşırı zengin ve de hiç şeker yok. Acaba neden buğday yerine chia ile ekmek yapılmamış bu hayatta diye isyan edemeden duramıyor insan! Öte yandan bir adet chia tohumu kendinin 14 katına kadar su tutabildiği için de dehidrasyonu engelliyor. Ama çok çok önemli bir uyarım var!!! Eğer chia tohumlarını suda bekletmeden ağzınıza atar ve üzerine su içerseniz boğanızda şişip sizi boğabilirler. Şaka yapmıyorum, dünyada sağlıklı olmak için chia tohumunu aynen böyle tüketip hastanelik olan insanlar mevcut maalesef. O yüzden chiayı mutlaka bir sıvıda bekletip öyle tüketmek gerekiyor.

Chia hızlı kahvaltılar ve taşınabilir ara öğünler için harika!

Tek yapmanız gereken çeyrek bu bardağı chia ile 1 su bardağı sütü iyice çırpın (çırpmazsanız topaklanır), içine dilerseniz bal ekleyin, üzerini örtün ve bir gece (ya da 8 saat) buzdolabında bekletin. Yemek istediğinizde üzerine dilediğiniz meyveler, çikolata, tarçın ile birlikte afiyetle yiyin! Merhaba enerji! Merhaba sağlık! Merhaba antioksidanlar!

#chia #superfoods #sağlıklıtarifler #sağlıklıbeslenme #mineral #düşükkarbonhidrat #halsizlik #vitamin #kanşekeridengeleme #şekeribırakmak #atletikperformans #bağırsaksağlığı #hastalıklardankorunma #glutensiz