• Pınar

Ağır Metal Arınması için Bentonit Kürü


2 senedir hayatımda yılda bir kere yaptığım bentonit kürü var. Genelde bağırsak protokolü sonrasında yapıyorum ki vücut tamamen temizlensin (ya da en azından niyet bu:). Bu sene bentonit kürüne başlarken blogda da bahsetmek istedim.

Bir tür volkan külü olan bentonit, çok uzun zamandır insanlık tarafından çeşitli şekillerde kullanılıyor. Bizi bugün ilgilendiren kısmı, vücudumuzun kendi detoks sisteminin atamadığı cıva, benzen, kurşun gibi ağır metalleri kendine bağlayıp atması.

Peki bunlar bize nereden gelir?

- İçinde cıva olan eski tip dolguların yapılması ve değiştirilmesi sırasında cıva vücuda karışır.

- Somon, ton balığı gibi özellikle büyük balıklarda fazla miktarda civa birikimi oluyor. Bu balıkları yediğimiz zaman hepsini kendimize almış oluyoruz.

- Grip aşısı başta olmak üzere bir çok aşıda alüminyum bulunuyor. Tabii mutfakta yemeklerle bol bol bir arada bulunan alüminyum folyolar ya da kaplardan da alüminyumu vücudumuza alıyoruz.

--- Bir başka kaynak; pirinç! Çünkü çevre kirliliği yüzünden toprakta bulunan arseniği en çok emen bitki.

Bentonitin Faydaları:

1. AGır Metal Arındırması

Maalesef karaciğerimiz bu ağır metalleri suda çözünür hale getiremediği için yıllarca vücudumuzda kalıyor. Bentonit vücuda girdiğinde, negatif yüklü iyonları sayesinde, pozitif yüklü ağır metal ve toksinleri kendine bağlar, tıpkı bir sünger gibi içine kapatır, kendisi vücuda karışmadan kolon yoluyla vücuttan atılır.

2. Sindirim Sistemindeki Zararlılardan Arındırır

Bentonit, sindirim kanalında bulunan parazit ve kandida gibi zararlıları da kendine bağlar ve vücuttan atar. Bu işlemin bir diğer faydası, faydalı bakteriler için bağırsakta yaşayacak yer açılmış olması!

3. Mineral Takviyesi & Alkalize Etki

Doğanın bu müthiş armağanı ağır metalleri bağlamak dışında, kendisi de bazı mineralleri içinde bulundurur. Bentoniti suyla karıştırıp içme durumunda kalsiyum, magnezyum, silika, sodyum gibi bir çok minerali de içinde bulundurduğundan, bir besin takviyesi görevi de görür. Bu mineraller sayesinde bir de vücudun alkali hale gelmesine yardımcı olur.

Ağır metal birikimi durumunda; mide ve bağırsaklarda şişlik, sızıntılı bağırsak sendromu, gıda intoleransları, zihin bulanıklığı, cilt problemleri ve yorgunluk yaşanabiliyor. Ağır metallerin Alzheimer’ı tetikleyebileceği de araştırma sürecinde.

Bentonit Kullanımı

Vücudumuzdan atamadığımız toksinleri kendine bağlayarak atan bentoniti peki nasıl kullanalım? Bentonitin maske vs gibi cilt üzerinde kullanılmaya yönelik olanları ve de medikal, yani içmeye uygun olanları mevcut. Metalleri vücuttan atmak için içilmesi gerekiyor. Bentoniti günde 3 kez bir bardak suya, aldığınız ürünün üzerinde yazdığı kadarını karıştırarak içiyoruz. Ancak bentonit yiyeceklerden aldığınız yararlı mineralleri kendine bağlayabileceği için mutlaka ve ilaçlardan 2 saat önce alınması gerekiyor. Bentoniti suyla karıştırırken kesinlikle metal kaşık kullanılmaması ve karışımın herhangi bir şekilde metalle temas etmemesi gerekiyor. Plastik bir şişede çalkalayabilir ya da tahta kaşıkla karıştırabilirsiniz. Başka bir önemli konus ise kilin metalleri kendine bağlayıp vücuttan çıkabilmesi için bol su tüketmek önemli. Bentonit kürü yaparken günde 16 bardak ve üzerinde su içilmesi şart. Kür sırasında kabızlık yaşanabiliyor, bunu için magnezyum alımını artırmak iyi gerekebilir. Bentoniti bol suyla karıştırırsanız herhangi bir tadı ya da kokusu yok. Kür boyunca zorlayabilecek tek etken yemeklerden önce ve sonra 2 saat bırakmak durumunda kalmak olabiliyor. Bunun dışında güvenli ve etkili bir arınma yöntemi.

#ağırmetalarınma #bentonit #heavymetaldetox #detoks #ağırmetakdetoksu #ağırmetallerdennasılarınabiliri

1,241 views

Recent Posts

See All

Ağzımızın Tadı Bozulmasın!

Türk TV tarihinde duyulmuş en bilgece cümle bence bu: aman ağzımın tadı bozulmasın Ali Rıza Bey! Neden mi? Çünkü araştırmalar gösteriyor ki canınız sıkılınca gerçekten de ağzınızın tadı bozuluyor ve a

Bütün Yasakları Yasakla

Bu hafta, beni ve bir çok Duygusal Yeme Grubu katılımcısını kurtarmış ve fazla yemesini engellemiş olan bir kuraldan bahsetmek istiyorum. 22 Eylül’de başlayan Duygusal Yeme Programı’nın bir haftası bu

Duygular 101

Bu kadar terapiye gittim, dünyanın farklı yerlerinden şifacılarla çalıştım ama bir itirafım var: bir duyguyu ifade etmenin gücüne inanmazdım. Neyse ki geçmiş zamandan konuşuyorum, çünkü artık inanıyor