top of page

2021 - Kışa Giriş

Fotoğrafta anlatmaya çalıştığım şey şu; çayınızı, kalem-defterinizi alıp, kendi kendinize kalmaya hazır mısınız? Kış ayları (tam 21 Aralık itibariyle kışa giriyoruz kuzey yarımkürede), daha çok içe dönüp, yılı kapayıp, yeni yıl için temiz bir sayfa açmaya çok müsait.

Eğer içinizde bir yere dokunduysa, benden çıkanları paylaşarak başlamak isterim.Merhaba mail listemin qigong sever üyeleri,


İki haftadır zihnim büyük bir karmaşanın içindeydi. Sanki bütün gün arka planda bir cızırtı sesiyle yaşıyordum ve geceleri rüyamda bile devam ediyordu bu durum. Sebeplerinden bazıları aslında sizinle ortak; ekonominin hali, önümüzü göremiyor olmak, gelecekle ilgili çok büyük bir kaygı ve umutsuzluk.


Farkettiğim ilk şey, planlama kabiliyetimin tamamen ortadan yok olması oldu bu defa. Sistem resmen dedi ki, şu an çok yoğunuz, lütfen daha sonra tekrar deneyin. İşimle ilgili şeyler dahil, elzem olmayan her şey durdu hayatta. Vay be dedim, savaş-kaç-don tepkisi dedikleri bu olsa gerek. Resmen dondum kaldım!


Böyle bir durumda ilk düşüncem, ‘hadi qigong yapayım’dır. Pratiğe başlayıp, beş dakikadan sonra inanılmaz sıkılıp bıraktığımı gördüm.


Ve de qigong’da bahsedilen ‘gong’ yani yönetme kısmı tam da burada devreye girdi. Sıkılıp bırakıyorsam bir sebebi vardır, zorlamayacağım kararını verdim. Çünkü benim için qigong’un ilk kuralı zorlamamak. Zorlarsam direnç yaratırım. Direnmeye harcayacağım enerjiyi başka bir şeye harcamaya karar verdim, çıktım yürüdüm ve somatik deneyimleme çalıştım.


Bu deneyimimi ‘-meli/-malı’ ekiyle hayatında direnç yaratan herkes için anlattım. Ne kadar zorlarsam, o kadar enerjimin düştüğünü yıllarca deneyimlemiş biriyim. Bir şeyleri elde etmek istiyorsam, onu herkesin yaptığı gibi değil, kendi bedenime, ruhuma, kalbime uyan şekilde yapmak zorunda olduğumu zaman içinde anladım. Çünkü kendime uygun davranmadığımda, yani bir şeyleri zorladığımda, yani direnç gösterdiğimde aylarca içinden çıkamadığım yorgunluk/motivasyonsuzluk atakları yaşayan biriyim.


Bu yüzden qigong benim için hayatı kolaylaştıran bir pratik oldu. Ama her zaman yaparak değil, bazen de yapmayarak.
Haftanın soruları gelsin o zaman. Rahat ettiğiniz bir yerde ve zamanda, elinize kağıt kalem alarak 7 dakikalık bir süre bırakıp kendinize, serbest yazışla bu soruların hepsini ya da seçtiğiniz birini cevaplamak isteyebilirsiniz:


Hayatta direnç gösterdiğim alanlar neler?

Neleri zorlayarak yapıyorum?

‘-meli/-malı’ eklerinden kurtulsaydım nasıl bir hayatım olurdu?
Mutlu kışlar,

Pınar


8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Mevsimlerle Hizalı Yaşamak

Qi Gong’un köklendiği geleneksel Çin tıbbı, vücudun iyiliği için kış aylarında enerjimizi korumamız gerektiğini, mümkün olduğunca dinlenmemiz ve uyumamız gerektiğini söylüyor. Ama kısaca kış mevsimine

Kış Enerjisi Bize Ne Diyor?

Merhaba Merhaba Merhaba Sevgili Mail Listemin Tatlı Okuyucuları! Kışın Bodrum’da bile hissedildiği şu günlerde, daha kuzeyde yaşayanlar nasıllar acaba? Kış mevsiminin gelişiyle birlikte daha bir içe k

Comments


bottom of page